logo itpoint.cz

Český Telecom chtějí od státu koupit Švýcaři

Státní většinový podíl v Českém Telecomu chce koupit jeho bývalý spolumajitel, švýcarská společnost Swisscom. Šéf společnosti Jens Alder zaslal minulý čtvrtek premiéru Stanislavu Grossovi dopis, ve kterém vyjádřil zájem ucházet se o Telecom. Swisscom donedávna v Telecomu spolu s nizozemskou KPN vlastnil významný podíl prostřednictvím konsorcia TelSource.

Státní většinový podíl v Českém Telecomu chce koupit jeho bývalý spolumajitel, švýcarská společnost Swisscom. Šéf společnosti Jens Alder zaslal minulý čtvrtek premiéru Stanislavu Grossovi dopis, ve kterém vyjádřil zájem ucházet se o Telecom. Píše to Mladá fronta Dnes, které to potvrdil šéf Fondu národního majetku Jan Juchelka. "Je to vyjádření silného zájmu," řekl MfD.

Podle dalších zdrojů deníku však Alder zatím neuvedl sumu, kterou by byl ochoten za Telecom zaplatit. Swisscom donedávna v Telecomu spolu s nizozemskou KPN vlastnil významný podíl prostřednictvím konsorcia TelSource, připomíná.

O zájmu Swisscomu o Telecom i s jeho dceřinou firmou Eurotel ví podle MfD i Grossův poradce Jan Mládek. Podle něj budou Švýcaři muset předvést, zda svůj zájem myslí vážně.

Kromě Swisscomu se chce prodeje Telecomu účastnit také dánský operátor TDC spolu s finančníky Goldman Sachs. Vodafone má předběžný zájem o Eurotel.

Švýcarský operátor, kterému radí JP Morgan, se podle MfD začal poohlížet po investici v Česku poté, co nedávno zkrachovalo jeho vyjednávání o koupi rakouského Telecom Austria. Zároveň se tím uvolnily ruce Rakušanům, kteří se nyní chtějí o Telecom ucházet také, jak dali najevo investičnímu poradci, firmě Credit Suisse First Boston. O Telecom se chtějí podle zdrojů MfD ucházet další tři zájemci.

Nabídka švýcarské společnosti přichází v době, kdy se česká vláda rozhoduje o způsobu, jak Telecom prodá, připomíná MfD. Nabízí se možnost přímého prodeje jednomu strategickému partnerovi, jako je Swisscom a další zájemci, nebo prodej akcií firmy přes burzu. Podle zdrojů obeznámených s postupem privatizace chce vláda o nabídce Swisscomu ještě uvažovat, píše.

V pátek uspořádal k variantám prodeje Českého Telecomu seminář ministr financí Bohuslav Sobotka. Z jeho vládních kolegů však dorazil jen ministr informatiky Vladimír Mlynář, ostatní za sebe většinou poslali náhradu. Kvůli semináři Sobotka v úterý požádal vládu, aby přerušila jednání o způsobu prodeje akcií Telecomu o 14 dní. Před seminářem preferovalo podle materiálu ministerstva financí prodej přes trh 11 z 18 ministrů. Vláda by měla o variantě prodeje rozhodovat 1. prosince.

S předpokládaným výnosem z privatizace počítá státní rozpočet na příští rok. Ekonomové odhadují cenu na 50 až 65 miliard korun.

ČTK

Článek ze dne 22. listopadu 2004 - pondělí