logo itpoint.cz

Český Telecom se chce podílet na výběru elektronického mýta v ČR

Se zavedením výběru elektronického mýta ministerstvo dopravy počítá nejdříve v roce 2006. Dosud však ještě není rozhodnuto, zda použije mikrovlnný model, který se uplatnil například v Rakousku, nebo model využívající systémy GPS a GSM, chystaný v Německu. Firma chce pro sběr dat o pohybu nákladních vozidel poskytnout kapacitu ve své síti, zúčtovací systémy, hosting aplikací, zabezpečení transakcí či dohledové centrum.

Český Telecom se chce podílet na chystaném zavádění elektronického mýta na síti tuzemských dálnic a vybraných silnic. "V současnosti jednáme s potenciálními partnery, kteří mají zkušenosti z této oblasti," uvedl obchodní ředitel Telecomu Roman Stupka.

Se zavedením výběru elektronického mýta ministerstvo dopravy počítá nejdříve v roce 2006. Dosud však ještě není rozhodnuto, zda použije mikrovlnný model, který se uplatnil například v Rakousku, nebo model využívající systémy GPS a GSM, chystaný v Německu. Roční výnosy z výběru mýta se odhadují zpočátku přibližně na pět miliard, do pěti let pak na deset miliard korun.

Telecom není podle Stupky odborníkem ani na jeden systém a chce se podílet na obou. Firma chce pro sběr dat o pohybu nákladních vozidel poskytnout kapacitu ve své síti, zúčtovací systémy, hosting aplikací, zabezpečení transakcí či dohledové centrum. Její tržby se budou počítat jako podíl na výnosu z mýtného.

Odborníci očekávají velký zájem dodavatelů o zakázku. Mezi zájemci jsou například společnost Kapsch, která systém realizuje v Rakousku, ale i menší tuzemské firmy, například pražská společnost Princip, která vyvinula vlastní systém pro sledování vozidel prostřednictvím GPS.

Telecom hledá možnosti, jak nahradit pokles výnosů z hlasových služeb, který zavinila velká konkurence mobilních operátorů. Podle Stupky se ani letos nepodaří pokles vyrovnat příjmy z jiných služeb, například přístupu na internet. Telecom na začátku roku oznámil, že se chce podílet na tuzemském vysílání digitální televize. Firma si již zažádala o licenci a chystá pilotní projekt v Praze a Brně. Telecom rovněž přenáší televizní signál mezi studii České televize a vysílači a bude přenášet televizní přenosy z nové haly Sazky.

ČTK

Článek ze dne 26. března 2004 - pátek