Český Telecom se chce podílet na chystaném zavádění elektronického mýta na síti tuzemských dálnic a vybraných silnic. "V současnosti jednáme s potenciálními partnery, kteří mají zkušenosti z této oblasti," uvedl obchodní ředitel Telecomu Roman Stupka.
Se zavedením výběru elektronického mýta ministerstvo dopravy počítá nejdříve v roce 2006. Dosud však ještě není rozhodnuto, zda použije mikrovlnný model, který se uplatnil například v Rakousku, nebo model využívající systémy GPS a GSM, chystaný v Německu. Roční výnosy z výběru mýta se odhadují zpočátku přibližně na pět miliard, do pěti let pak na deset miliard korun.
Telecom není podle Stupky odborníkem ani na jeden systém a chce se podílet na obou. Firma chce pro sběr dat o pohybu nákladních vozidel poskytnout kapacitu ve své síti, zúčtovací systémy, hosting aplikací, zabezpečení transakcí či dohledové centrum. Její tržby se budou počítat jako podíl na výnosu z mýtného.
Odborníci očekávají velký zájem dodavatelů o zakázku. Mezi zájemci jsou například společnost Kapsch, která systém realizuje v Rakousku, ale i menší tuzemské firmy, například pražská společnost Princip, která vyvinula vlastní systém pro sledování vozidel prostřednictvím GPS.
Telecom hledá možnosti, jak nahradit pokles výnosů z hlasových služeb, který zavinila velká konkurence mobilních operátorů. Podle Stupky se ani letos nepodaří pokles vyrovnat příjmy z jiných služeb, například přístupu na internet. Telecom na začátku roku oznámil, že se chce podílet na tuzemském vysílání digitální televize. Firma si již zažádala o licenci a chystá pilotní projekt v Praze a Brně. Telecom rovněž přenáší televizní signál mezi studii České televize a vysílači a bude přenášet televizní přenosy z nové haly Sazky.
Článek ze dne 26. března 2004 - pátek