logo itpoint.cz

Český Telecom získal povolení k experimentálnímu provozu digitální televize

ČTÚ povolil Českému Telecomu zkušební provoz digitálního televizního vysílání. Na rozšíření telekomunikační licence, které by umožnilo komerční nabízení služby Telecom stále čeká. Digitální vysílání bude testováno v Praze a Brně. První komerční digitální vysílání by podle dřívějších odhadů ministerstva informatiky mohlo začít na přelomu tohoto a příštího roku.

Povolení k pilotnímu provozu digitálního televizního vysílání získal od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Český Telecom, a.s. Na vyjádření ČTÚ ohledně rozšíření telekomunikační licence umožňující zahájit komerční vysílání operátor zatím čeká.

Společnost o povolení požádala koncem minulého roku „Jsme rádi, že zahájením experimentálního digitálního vysílání můžeme dokázat připravenost naší společnosti na šíření signálu pro veřejnost. Experiment ověří funkceschopnost vysílacího rádiového zařízení a naší telekomunikační sítě. Zároveň chceme zjistit reakce zákazníků na novou technologii a ověřit předpoklady rychlosti migrace na digitální vysílání.“ říká Roman Stupka, výkonný ředitel pro prodej.

Pro nedostatek volných kmitočtů pro klasické sítě vysílačů středního a velkého výkonu má Český Telecom záměr realizovat sítě vysílačů DVB-T buňkového charakteru o nižších výkonech. Hlavním požadavkem je plné zabezpečení služeb nejvyšší kvality příjmu v městských aglomeracích. Český Telecom má již zkušenosti z provozování digitální distribuční sítě pro Českou televizi a z laboratorního vysílání.

Digitální televizní vysílání přináší vynikající kvalitu zvuku a obrazu, větší počet kanálů, interaktivní služby (on-line sázení, video na přání, hry chat, hlasování, možnost psaní e-mailů bez PC, posílání SMS, aj.) a možnost mobilního příjmu.

Český Telecom

Článek ze dne 7. května 2004 - pátek