logo itpoint.cz

Contactel ADSL - téměř nejlevnější v Evropě

Nová nabídka Contactelu vychází o 13 % levněji než nejbližší konkurent, který má ovšem trojnásobně vysoký zřizovací poplatek a žádná data v ceně, za každý megabyte se musí platit. Nejbližší srovnatelná nabídka je dokonce o 20 % dražší a stále s více než dvojnásobně dražší instalací. Je ale možné, že do začátku května, kdy začnou nové ceny platit půjde do rizika i někdo další ...

Sdružení Internet pro všechny dlouhodobě monitoruje DSL ve světě. Protože se i u nás vše vyvíjí, aktualizovali jsme srovnání cen v Evropě a možná vás výsledek příjemně překvapí.

Minulé úterý oznámila firma Contactel nové ceny na ADSL. Nejlevnější varianta s rychlostí 512/128 Kb/s, overbookingem 1:50 a datovým limitem 3 GB zlevnila o zhruba 170 Kč a dostala se již na 650 Kč (+ DPH). To nás inspirovalo aktualizovat naše Ceny DSL ve světě a podívat se, jak si na tom stojíme.

Zejména s blížícím se vstupem do EU nás zajímá hlavně Evropa a tak se dnes zaměříme jen na ní. Protože je nabídka DSL různorodá, použili jsme jednu z metodik, kterou používá i Evropská unie a zaměřili se na nejlevnější nabídku DSL v každé zemi. Tato nabídka je určena pro začínající a běžné uživatele, kteří nepotřebují nijakou zvláštní rychlost (i když vyšší je vždy lepší), ale nechtějí se při surfování po Internetu neustále dívat na hodinky nebo čekat na tmu, až bude Internet levnější. Tito lidé používají počítač převážně k prohlížení webových stránek, e-mailů a k občasnému stahování menších aplikací. Podle statistik našich poskytovatelů přes 90 % uživatelů přenese každý měsíc maximálně 3 - 4 GB dat.

Pro tuto skupinu lidí je nejdůležitější jedno – cena. Pojďme se tedy podívat jak si stojí nejnovější nabídka Contactelu v porovnání s Evropou :* 512 od 679 Kč
** po překročení limitu 32/64

Pár slov k metodice - byly použity údaje z http://www.internetprovsechny.cz/world.php, které jsme podle možností aktualizovali. Byla-li zvlášť cena za konektivitu a zvlášť za linku, byly tyto ceny sečteny. Stejně tak u instalace byly sečteny ceny za pořízení modemu, aktivaci a případné další poplatky (protože jsou weby v dvaceti různých jazycích a ne všechny plynule ovládáme, je možné, že je někde chyba či došlo ke změnám cen, proto uvítám od znalců místních podmínek, když nás budou o případných nedostatcích informovat e-mailem). Navíc není dost dobře technicky možné v tak krátké době aktualizovat všechny ceníky najednou, proto je velmi pravděpodobné, že se někomu z čtenářů podaří najít ceny nižší. Všechny ceny jsou bez DPH.

Jak vidíte, rychlosti, limity i ceny jsou i u těchto nejlevnějších nabídek velmi různorodé. Pro srovnání jsme vypočítali i průměr všech hodnot a jejich medián (střední hodnotu). Poprvé za celou dobu sledování klesla cena v ČR pod úroveň průměru v Evropě a to dokonce velmi výrazně.

Připravil jsem pro vás i graf se srovnáním měsíčních poplatků, který je přeci jen přehlednější :


I další srovnání nevyznívá špatně. Nabízená rychlost downstreamu 512 kb/s patří mezi vyšší (medián byl 384 Kb/s). Instalační poplatek ve výši 991 Kč byl dokonce jedním z nejnižších (medián 1666 Kč a průměr 2073 Kč).

Toto cenové srovnání ale samozřejmě neukazuje reálně dosahované hodnoty rychlostí, ty jsou těžko k sehnání a navzájem neporovnatelné. Proto jen k situaci v ČR – podle nezávislých měření na serveru DSL.cz dosahuje průměrná propustnost ADSL Start od Contactelu hodnoty 316 Kb/s. Pro srovnání – je to 6-10 x více než je běžná rychlost dosahovaná pomocí analogových modemů a 10-14 x více než u připojení přes GPRS. Přitom "paušální" připojení přes dial-up v ČR je jen o 150 Kč levnější, ovšem platí jen pro noční provoz, v pracovní době je každá hodina zpoplatněna přibližně 50 korunami navíc. GPRS je pak dokonce dražší než nové ADSL, ale tam je pro někoho výhodou mobilita. I v tomto srovnání tedy vychází aktuální nabídka Contactelu velmi příznivě.

Co se týká rychlosti českého ADSL, nedá mi abych pro ilustraci, přece jen neuvedl průměrné dosahované rychlosti v státech EU. Například ve Velké Británii se měření rychlosti provádějí již téměř 2 roky a z téměř 80 poskytovatelů ADSL se každý měsíc sestavuje žebříček 10 nejrychlejších. Poslední informace pocházejí z března tohoto roku a průměrná rychlost se ve Velké Británii pohybuje kolem 430 kb/s. Je zde tedy ještě stále co zlepšovat.

Zajímavé jsou také limity pro objem přenesených dat v ceně, které jsou v nejlevnějších variantách i v "západní" Evropě relativně běžné. Většina z připojení pod 900 Kč nějaký datový limit obsahuje. Na rozdíl od většiny našich alternativních operátorů jsou nadlimitní data v jiných zemích zpoplatňovaná mnohem spravedlivějším způsobem. Zatím co u nás si uživatel zaplatí určitý poplatek za každých započatých 10GB, 1GB, 100 MB tak v nabídkách zahraničních operátorů jsou poplatky za nadlimitní přenosy účtované po daleko menších krocích (většinou za každý nadlimitní 1MB). Uživatel má tedy jistotu, že zaplatí jen to, co skutečně prosurfuje. Zajímavé v tomto srovnání je Estonsko, které je druhé nejlevnější a přesto není připojení limitováno.

Protože Contactel není jediný poskytovatel na trhu, udělali jsme srovnání stejné služby u všech poskytovatelů na našem trhu :Metodika - jako zdroj jsme použili webové stránky poskytovatelů. Vybrány byly vždy nejlevnější limitované nabídky každého poskytovatele, nabídky nelimitované byly vyřazeny. Instalace je součet aktivace, ceny nejlevnějšího modemu (instalačních balíčků) a případných dalších poplatků. Nenabízel-li poskytovatel odkup modemu, byl do měsíčního paušálu započítán jeho pronájem. Všechny ceny jsou bez DPH.

Nová nabídka Contactelu zde vychází o 13 % levněji než nejbližší konkurent, který má ovšem trojnásobně vysoký zřizovací poplatek a žádná data v ceně, za každý megabyte se musí platit. Nejbližší srovnatelná nabídka je dokonce o 20 % dražší a stále s více než dvojnásobně dražší instalací. Je ale možné, že do začátku května, kdy začnou nové ceny platit půjde do rizika i někdo další (jak už bylo uvedeno v naší bleskovce, Contactel tedy nabízí novou službu značně pod své náklady a věří, že v horizontu několika málo týdnů až měsíců se ČTÚ rozhoupe a vydá rozhodnutí na základě jejich žádosti o propojení).

Odpovědi na nejčastější dotazy

Nové podmínky Contactel ADSL Contact jsou již velmi zajímavé, ale jeho spuštění provázela řada nejasností, jak bylo vidět z diskusí pod články, jež o spuštění informovaly. Obrátili jsme se proto na produktového manažera tohoto produktu s vybranými dotazy zformulovanými z vašich diskusních podnětů.

Z čeho všeho se skládá cena služby Contactel ADSL Start 04 ?

Kdy si mohu začít Contactel ADSL Start 04 objednávat ?

Musím se zavázat provolat nějakou částku či k jiným povinnostem ?

Musím si přiobjednat od Českého Telecomu či od vás nějakou speciální linku pro provoz ADSL ?

Co když Contactel za nějakou dobu zlevní tuto službu? A co když již ADSL od Contactelu mám ?

Jak zjistím, je-li u mě ADSL dostupné ? A kdy bude ADSL dostupné i u mě ?

Jak to, že je Contactel ADSL Start 04 o 20 % levnější než konkurence ?

Tak to byly odpovědi Contactelu, na všechny dotazy, které nás v souvislosti s jejich novými cenami ADSL napadly. V této souvislosti se nabízí myšlenka, že by pro uživatele bylo možná příjemnější, kdyby alternativní operátoři pravidelně zveřejňovali v nějaké přehledné tabulce seznam nových lokalit, kde je dostupné ADSL. Taktéž informace o počtu 200 tisíc nainstalovaných linek, je přehnaně optimistická.

Jedná se o počet ADSL portů, které si Český Telecom objednal u čínské firmy Huawei Technologies (více v tomto článku). Jestli tedy do dnešních dnů byla obsazenost portů zhruba 63 procent, znamenalo by to teoreticky cca. 126 tisíc uživatelů ADSL. Konečné číslo však bude záležet na tom, jestli někdo z alternativních operátorů bude následovat odvážnou (pro uživatele velmi příznivou) cenovou politiku Contactelu, nebo jestli všichni budou čekat na rozhodnutí jednotlivých sporů ze strany ČTÚ (což, jak už všichni známe, může trvat i několik měsíců).

IPV - Miloslav Sova

Článek ze dne 27. dubna 2004 - úterý