logo itpoint.cz

ČR loni mezi 20 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství

Česká republika se loni jako jediná země ze střední a východní Evropy zařadila mezi dvacítku států na světě s nejnižší mírou softwarového pirátství. Nelegální software se v Česku používal na 40 procentech osobních počítačů, zatímco v některých zemích míra pirátství činila až 92 procent.

Česká republika se loni jako jediná země ze střední a východní Evropy zařadila mezi dvacítku států na světě s nejnižší mírou softwarového pirátství. Nelegální software se v Česku používal na 40 procentech osobních počítačů, zatímco v některých zemích míra pirátství činila až 92 procent. Vyplývá to z první celosvětové studie nezávislé analytické společnosti IDC o stavu softwarového pirátství. Výsledky studie ČTK poskytla organizace Business Software Alliance (BSA).

Podíl pirátského softwaru na celkovém počtu instalací v loňském roce činil 36 procent. Odvětví tak přišlo celosvětově o 29 miliard dolarů.

Umístění České republiky hodnotí BSA jako nesporný úspěch. Upozorňuje nicméně, že téměř polovina softwaru používaného v ČR v roce 2003 byla pořízena a používána nelegálně. Zmiňuje i významné finanční ztráty, které softwarové pirátství celosvětové přináší. Podle dřívějších informací česká pobočka BSA loni v tuzemsku zaregistrovala 143 nových případů softwarového pirátství.

V roce 2003 bylo ve světě vynaloženo více než 50 miliard dolarů za komerční software, který se používá v osobních počítačích. Celková hodnota instalovaného softwaru však dosáhla téměř 80 miliard dolarů. "Na každé dva dolary vynaložené na nákup licencovaného softwaru tak připadá dolar nelegálně pořízených programů," uvádí dále studie.

V ní jsou mezi třemi nejlépe hodnocenými zeměmi USA, Nový Zéland a Dánsko, kde se míra softwarového pirátství pohybuje od 22 do 26 procent. Naopak nejhůře hodnocenými jsou Vietnam, Čína a Ukrajina. Ve Vietnamu a Číně se nelegální software využívá až z 92 procent a na Ukrajině až z 91 procent, uvádí studie.

Existuje však řada zemí s mírou softwarového pirátství vyšší než střední. Z 86 zemí, kterými se IDC zabývala, měla každá pátá 70procentní nebo vyšší míru pirátství. Více než polovina zemí měla míru softwarového pirátství nad 60 procent.

BSA je od roku 1988 mluvčím předních světových výrobců software. Hlavním cílem je ochrana autorských práv i pomocí soudních procesů. Aliance sdružuje výrobce programů, jako je Microsoft, Adobe Systems, Apple Computers, Autodesk či Symantec.

ČTK.

Článek ze dne 9. července 2004 - pátek