logo itpoint.cz

ČR ve vysokorychlostním internetu předstihla Chorvatsko a Slovensko

Podle posledních údajů má ČR vyšší penetraci vysokorychlostního internetu než například Slovensko, kde tento údaj činí 0,46 %, Chorvatsko (0,27 %) nebo Řecko (0,14 %). Penetrace vysokorychlostního internetu u nás plynule stoupá i bez podpory státu, kterou mohou hojně využívat zákazníci například v Estonsku nebo Maďarsku.

V počtu přípojek vysokorychlostního internetu na 100 obyvatel přesdtihla Česká republika v září Chorvatsko, Slovensko i Řecko. Český Telecom v současné době registruje již 55 tisíc uživatelů vysokorychlostního internetu přes telefonní linku, což představuje penetraci 0,54 přípojek na 100 obyvatel.

Podle posledních údajů tak má ČR vyšší penetraci vysokorychlostního internetu než například Slovensko, kde tento údaj činí 0,46 %, Chorvatsko (0,27 %) nebo Řecko (0,14 %).

"Velký zájem našich zákazníků o Internet Expres a stále rychlejší rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku nás samozřejmě těší, ale ke spokojenosti mále ještě daleko. Využití vysokorychlostního internetu v České republice je bohužel zatím stále nižší, než ve většině ostatních zemí Evropské unie," uvedl David Duroň, výkonný ředitel pro marketing. "Do konce letošního roku chceme tento stav dále změnit k lepšímu. Internet Expres je proto klíčovou službou, kterou budeme nadále maximálně podporovat," dodal David Duroň.

Od července letošního roku se téměř ztrojnásobil počet instalací vysokorychlostního internetu přes telefonní linky. Za vysokým tempem růstu počtu zákazníků stojí nabídka služby Internet Expres, která změnila vnímání rychlého internetu. V současné době evidujeme přibližně 2500 zřízených přípojek týdně.

Penetrace vysokorychlostního internetu v České republice plynule stoupá i bez podpory státu, kterou mohou hojně využívat zákazníci například v Estonsku nebo Maďarsku. Už v roce 1996 iniciovali tehdejší velvyslanec Estonska v USA Toomas Hendrik Ilves a ministr školství Jaak Aaviksov vyčlenění 35,5 mil. EEK (asi 75,4 mil. CZK) ze státního rozpočtu na podporu rozvoje ICT v Estonsku. Jejich koncept zvaný "Tiigrihüppe" (Tygří skok) si kladl za cíl prosadit internet do vzdělávacího systému, ale i do běžného života občanů. Na podzim 2003 již téměř polovina populace (47%) využívala Internet, 38% jich mělo doma počítač a 71% počítačů v domácnostech bylo připojených na Internet.

Maďarská vláda se také rozhodla masivně investovat do rozvoje informačních technologií jako klíčového nástroje pro další ekonomický rozvoj země. V letošním roce chce vložit do rozvoje ICT 5% maďarského rozpočtu, tj. 14 mld. Kč. Cílem je vybudování volného přístupu k širokopásmovému internetu ve všech obcích v Maďarsku nad 75 obyvatel, a to do dvou let. Pro rodiny s dětmi školního věku je určena nově zavedená daňová podpora práce s počítači (Sulinet Express) - umožňuje poplatníkovi odečíst z daní až 60 tisíc forintů ročně = téměř 7700 korun. Byla také zavedena Recyklace použitých počítačů (cca 10 000 ks) pro obyvatele, kteří si drahou výpočetní techniku nemohou dovolit a řada dalších podpůrných kroků.

Český Telecom

Článek ze dne 1. října 2004 - pátek