logo itpoint.cz

ČTÚ chce vypsat tendr na kmitočty pro konkurenci CDMA

Jedním ze zájemců o přidělení licence je společnost T-Mobile, která na začátku letošního roku žádala o přidělení části frekvencí v pásmu 450 MHz, které využívá Eurotel pro vysokorychlostní připojení k internetu prostřednictvím CDMA. Úřad jí ale kmitočty odmítl přidělit. Podle ČTÚ kmitočtové pásmo 872 MHz neumožňuje provozování tří nezávislých mobilních širokopásmových sítí různých provozovatelů bez nebezpečí rušení, jak mezi těmito sítěmi navzájem, tak s jinými radiokomunikačními službami vně pásma. Za efektivní úřad nepovažuje ani provoz dvou sítí.

Český telekomunikační úřad chce vypsat výběrové řízení na jednu licenci pro mobilní datovou síť, která by mohla konkurovat rychlému připojení na internet přes CDMA, které provozuje Eurotel. O pásmo 872 MHz, které sousedí s pásmem, v němž působí současné mobilní sítě GSM, mají podle úřadu zájem tři žadatelé. Podmínky tendru by měl ČTÚ vyhlásit do 12. ledna.

Jedním ze zájemců o přidělení licence je společnost T-Mobile, která na začátku letošního roku žádala o přidělení části frekvencí v pásmu 450 MHz, které využívá Eurotel pro vysokorychlostní připojení k internetu prostřednictvím CDMA. Úřad jí ale kmitočty odmítl přidělit.

Podle úřadu kmitočtové pásmo 872 MHz neumožňuje provozování tří nezávislých mobilních širokopásmových sítí různých provozovatelů bez nebezpečí rušení, jak mezi těmito sítěmi navzájem, tak s jinými radiokomunikačními službami vně pásma. Za efektivní úřad nepovažuje ani provoz dvou sítí.

Eurotel zahájil provoz CDMA letos v srpnu v pásmu, které dosud využíval pro svou starší analogovou síť NMT s předčíslím 601. Její vysokorychlostní mobilní služby si dosud pořídilo téměř 20.000 zákazníků. T-Mobile musel kvůli nedostatku kmitočtů zvolit technologii EDGE, která vznikla na základě datových přenosů GPRS a nevyžaduje dodatečné frekvence. EDGE dosahuje proti CDMA nižší rychlosti a T-Mobile ji zatím nabízí v šesti městech. Oskar Mobil chystá spuštění EDGE na příští rok.

ČTÚ bude rovněž prodávat třetí licenci pro mobilní síť třetí generace UMTS. Podle středečního rozhodnutí vlády ji má úřad v prvním kole nabídnout přednostně za dvě miliardy korun společnosti Oskar Mobil.

ČTK

Článek ze dne 17. prosince 2004 - pátek