logo itpoint.cz

ČTÚ dostal na 200 stížností kvůli rušení TV signálu

Český telekomunikační úřad Brno obdržel od 184 Prostějovanů stížnost na problémy s televizním signálem. Rušení začalo poté, co firma Eurotel spustila v dubnu v Prostějově a dalších městech zkušební provoz technologie na vysokorychlostní připojení mobilních telefonů k internetu.

Český telekomunikační úřad Brno obdržel od 184 Prostějovanů stížnost na problémy s televizním signálem. Rušení začalo poté, co firma Eurotel spustila v dubnu v Prostějově a dalších městech zkušební provoz technologie na vysokorychlostní připojení mobilních telefonů k internetu. Informuje o tom regionální deník Olomoucký den.

"Asi 80 případů v Prostějově je už vyřešených," uvedl pro list zdroj z ČTÚ, který si nepřál zveřejnit jméno. Adresy stěžovatelů úřad postupuje Eurotelu, který lidem instaluje na své náklady k televizím odrušovací filtry. Na další příjemce se ale už nemusí dostat, píše deník.

Úřad totiž nedávno vyhlásil, že ve většině případů jsou na vině špatného příjmu nekvalitní širokopásmové antény nebo přídavné zesilovače, které neumí vyloučit signál jiného zdroje, například vysílače Eurotelu. ČTÚ proto lidem doporučuje nákup a instalaci schválených antén od odborných firem.

Ani to však podle Olomouckého dne nemusí znamenat konec potíží. "Bohužel praxe zatím ukazuje, že někde nepomohou ani homologované antény," řekl deníku Pavel Fořt, jehož firma se zabývá instalací antén.

Jediným řešením je podle listu montáž filtru. Zařízení ale Eurotel montuje prostřednictvím sjednaných firem nad rámec své zákonné povinnosti. "Zatím v montážích filtrů pokračujeme. Není ale vyloučeno, že firma vyhlásí stop stav," uvedl pro deník vedoucí provozní oblasti Morava firmy Eurotel Petr Pospíšil.

Zatím není jasné, co se bude dál, když ČTÚ povolí Eurotelu normální provoz nové technologie a rušení televizního signálu bude přetrvávat. "Pokud rušené zařízení neodpovídá technickým požadavkům, nese náklady na odstranění rušení jeho provozovatel. Pokud obě zařízení splňují všechny požadavky, nese tyto náklady provozovatel zařízení později zřízeného nebo změněného," píše se podle deníku v prohlášení ČTÚ.

Eurotel investoval do nové technologie asi 400 milionů korun. Její testování měl povoleno do 30. června. Podle informací ČTÚ byl zkušební provoz o měsíc prodloužen.

ČTK

Článek ze dne 8. července 2004 - čtvrtek