logo itpoint.cz

ČTÚ nerozdělí frekvence pro CDMA

O rozdělení pro vysokorychlostní internet požádal mobilní operátor T-Mobile. Většinu z nich již používá Eurotel pro analogovou mobilní síť NMT a od května je hodlá využít i pro komerční provoz CDMA. Ministr informatiky Vladimír Mlynář uvedl, že pokud by to bylo technologicky možné, mělo by se v nějakém časovém horizontu k rozdělení frekvencí přistoupit.

Český telekomunikační úřad nechystá nové rozdělení frekvencí pro vysokorychlostní přístup k internetu CDMA, o což požádal mobilní operátor T-Mobile. Na úterní konferenci "Kráčíme k širokopásmovým zítřkům ?" to uvedl předseda úřadu David Stádník. Většinu frekvencí používá mobilní operátor Eurotel pro analogovou mobilní síť NMT.

Firma tento týden oznámila, že od května kmitočty hodlá využít i pro komerční provoz CDMA. "Trochu mi to zavání znárodněním," uvedl Stádník s tím, že nelze zpochybnit operátorům to, co v minulosti dostali. Podle něj dostala firma licenci do roku 2011 na využití pásma pro mobilní služby a tuto podmínku CDMA splňuje. Připomněl, že skupina T- Mobile na evropské úrovni proti zavádění CDMA protestovala a nyní ji chce v České republice nabízet.

Podle T-Mobile i Českého Mobilu by měli mít všichni operátoři možnost získat stejné podmínky pro poskytování mobilních datových služeb a regulátor by jim měl zajistit rovný přístup k potřebným kmitočtům. Eurotel podle mluvčí Diany Dobálové za licenci zaplatil částku srovnatelnou s poplatky za později udělované licence GSM. Firma se chystá přes CDMA nabízet datové i hlasové služby a kapacita sítě by podle ní nestačila pro více operátorů.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář uvedl, že pokud by to bylo technologicky možné, mělo by se v nějakém časovém horizontu k rozdělení frekvencí přistoupit.

Eurotel skončí 31. března zkušební provoz služby, který by měl podle Stádníka například ukázat, jak technologie ruší ostatní sítě v sousedních pásmech. Připomněl, že ČTÚ ještě nemá k dispozici výklad rozhodnutí Evropské konference poštovních a telekomunikačních správ, která sdružuje příslušná ministerstva a evropské regulátory, jak k CDMA přistupovat. Toto stanovisko přitom bude pro národní regulátory závazné. "V současnosti není zcela jasné, zda se to spustí," dodal Stádník.

Eurotel začal připravovat CDMA v minulém roce. Jeho mateřská firma Český Telecom letos v únoru projekt pozastavila a požádala Eurotel, aby doložil efektivitu tohoto kroku. Podle některých komentářů se Telecom obával, že by služba mohla konkurovat jeho nabídce připojení na internet přes ADSL. Telecom dosud zavedení CDMA neschválil.

CDMA má Eurotelu umožnit nabízet přístup na internet přes mobilní síť rychlostí až 200 kbit/s, tedy zhruba pětkrát rychleji než nyní. Stejně jako u GPRS se bude moci uživatel připojovat bezdrátově k internetu prostřednictvím karty a přenosného počítače. Technologii dodá společnost Nortel Networks a vyžádá si investice řádově stovek milionů Kč. Síť NMT s předčíslím 601 pod značkou T!P u Eurotelu využívá téměř 40 000 lidí.

ČTK

Článek ze dne 24. března 2004 - středa