logo itpoint.cz

ČTÚ, Volno a povinný prefix 971

Jako první, minimálně jako jedni z prvních, jsme na našem serveru upozornili na možnost využít nové tarify a balíčky Volno a Víkend i pro přístup na internet. V podstatě na všech odborných serverech se po odmítavém stanovisku ČTÚ a pohrůžkou miliónových pokut rozpoutala bohatá diskuse. Myslím, že by právníkům alternativních operátorů mělo stát za námahu vymyslet, jak tento blok ČTÚ obejít.

Jako první, minimálně jako jedni z prvních, jsme na našem serveru upozornili na možnost využít nové tarify a balíčky Volno a Víkend i pro přístup na internet. V podstatě na všech odborných serverech se po odmítavém stanovisku ČTÚ a pohrůžkou miliónových pokut rozpoutala bohatá diskuse.

Pokud se to pokusím shrnout, jednak se veřejnost diví, jak rychle tentokrát nepřipravený ČTÚ (?!) dokázal reagovat, a zda je tlačení internetového provozu do jediného prefixu 971 v souladu s dřívějším mottem ČTÚ "regulací k deregulaci". Čtenáři detektivek ale vědí své. Vždy je důležitý motiv, neboli Cui bono, v čí prospěch ?

A to nyní rozhodně nebudou uživatelé internetu. Dalším aspektem je otázka, zda by se někdo, třeba Ústavní soud, neměl zabývat stavem, kdy ČTÚ je zákonodárce, soudce i kat v jedné osobě, což v demokracii je poněkud kách. Spíše to připomíná diktaturu. Bohužel vůbec ne osvícenou. Poslanci asi zase spali. Jak naznačuje tento článek z roku 2001, má ČTÚ i plno netelekomunikačních starostí.

Velmi nevoňavé je, že se to řeší zrovna v okamžiku, když nějaký operátor, a zrovna ten dominantní, spustí nějaký svůj komerční produkt. Proč tedy ČTÚ stejně důsledně nehoní i ostatní prefixy ? Namátkou 970 - přenos hlasu přes IP, či jak to přesně je ? Všichni naši operátoři, poskytující služby IP telefonie, nabízejí možnost mít nikoliv telefon s předčíslím 970, ale právě geografické číslo. A kdybych třeba z reklamních důvodů po omezenou dobu (anebo s vnucenou reklamou) nabídl přístup k internetu přes 800, tedy zdarma, co bych porušil ?

Definice v číslovacím plánu zní "Služby na účet volaného". Tedy i Internet ? Dostanu také pokutu 5 miliónů ? Podotýkám, že 976, tedy internet za zvláštní tarif, použít nemohu.

Poznámka 5) u tohoto prefixu mi totiž říká : Kombinace číslic A, B určují výši tarifu; vyšší hodnota odpovídá vyššímu tarifu. Kombinace A=0, B=0 se nepoužívá.

Číslovací plán má v našem případě dvě funkce - je to ceník a současně určuje funkční využití. Která je důležitější ? Vychází mi, že ta ceníková. Pokud bych tedy v zamýšleném případě chtěl nabídnout přístup k internetu zdarma, tak 971 ani 976 použít nemohu. A pokud mohu použít 800, pak nevím, proč by nešlo použít i třeba pražské číslo 2XY ? Anebo by mi ČTÚ musel honem přidělit speciální prefix, třeba 855 (822 u předplacených karet má svou logiku) jako tomu bylo u zmíněného 822 ?

Myslím, že by právníkům alternativních operátorů mělo stát za námahu vymyslet, jak tento blok ČTÚ obejít. Podle zásady co není zakázané, je dovolené by to jít mělo. Dovedu si představit třeba iniciativu některého významného mediálního vydavatelství, jakýchsi Ranních Listů (aby mne Nova nežalovala za plagiátorství), kde ve spojení s jiným nejmenovaným ISP + telco operátorem, třeba imaginárním Silesia-On-Line nabídne přístup ke svým informačním stránkám, samozřejmě přes běžné geografické číslo a navrch s automatickým přerušením spojení po 29minutách a 30 sekundách.

Ze svých stránek pak nabídne třeba link na další frames, obsahující již libovolnou html stránku. Ne všechny druhy protokolů budou povoleny, kromě http třeba jen ty pro elektronickou poštu. Bylo by to veřejné poskytování služby přístupu k internetu ? Definoval náš zákonodárce-soudce-kat ČTÚ vlastně, co přesně ještě je přístup k internetu, a co již ne ?

Bylo by škoda, kdyby si tuto možnost alternativní operátoři nechali ujít. Je to sice asi trochu boj s větrnými mlýny, ale za pokus to stojí. Nemusím být z Prognostického ústavu, aby mi byl jasný další scénář. Pokud se toho skutečně někdo ujme a nabídne tyto možnosti, Telecom prostě své balíčky a tarify zase stáhne ...

Pro příklad nemusím chodit daleko do minulosti. Internet NaDoma, tedy vytáčený internet za paušál mimo špičku, nepřežil u Telecomu okamžik, kdy tuto konkurenční službu v červnu 2004 zrušila firma GTS. Ale i to by mohl být dostatečný motiv pro konkurenční operátory, pokud jim tyto balíčky pro paušální hovory tolik vadí.

Článek ze dne 1. října 2004 - pátek