logo itpoint.cz

ČTÚ zrušil Českému Telecomu pevné ceny internetu, firma může zlevnit

Cenové rozhodnutí podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy v podstatě ruší regulaci cen internetu. Umožnilo také změny cen v souvislosti se změnou sazby DPH, a zároveň otevírá prostor pro další jednání mezi operátory, kteří se ale obávají, že se jim Telecom bude snažit konkurovat cenami pod hranicí propojovacích nákladů ...

Český telekomunikační úřad zrušil své rozhodnutí, kterým nařizoval Českému Telecomu, za kolik má poskytovat tzv. vytáčený přístup k internetu (prostřednictvím telefonu). Firma tak může nyní poskytovat přístup na internet za nižší cenu. Ostatní operátoři se obávají, že se jim Telecom bude snažit konkurovat cenami pod hranicí propojovacích nákladů.

Cenové rozhodnutí podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy v podstatě ruší regulaci cen internetu. Umožnilo také změny cen v souvislosti se změnou sazby DPH, a zároveň otevírá prostor pro další jednání mezi operátory, dodal.

"Zrušení tohoto rozhodnutí umožňuje Telecomu nabídnout svým zákazníkům vytáčený přístup k síti internet za výhodnějších cenových podmínek," míní ředitel pro regulaci Czech On Line Petr Kastner. Podle mluvčí Contactelu Romany Tomasové může nyní Telecom nabízet vytáčený přístup k internetu za ceny, které jsou pod úrovní propojovacích nákladů, jež mu musejí platit ostatní operátoři. "Je zarážející, že ČTÚ zrušil regulaci, aniž by vytvořil dostatečné podmínky pro rozvoj konkurence v oblasti internetu," dodala.

ČTÚ stanovil Telecomu pevné ceny pro připojení k internetu na podzim 2002, když firma přišla s novým modelem účtování, který měl podle regulátora ohrozit konkurenci. Nový model rozděloval platbu za internet na poplatek Telecomu za internetové volání a na poplatky poskytovatelům internetu za připojení, případně ostatním telekomunikačním operátorům.

Podle rozhodnutí ČTÚ měl Telecom od systému upustit a účtovat za připojení k internetu do té doby platnou cenu 1,40 Kč za prvních deset minut ve špičce a 80 haléřů za každou další minutu a 55, respektive 25 haléřů mimo špičku.

Vytáčený přístup k internetu, takzvaný dial-up, zůstává nejvyužívanějším způsobem připojení. Podle očekávání operátorů i regulátora by se měli uživatelé v této oblasti letos dočkat i připojení za měsíční paušál. V oblasti telefonického připojení začali operátoři v ČR loni nabízet přístup prostřednictvím technologie ADSL, která je rychlejší, ale i dražší než dial-up. Dalšími možnostmi jsou bezdrátové připojení, přístup přes mobil, rozvod kabelové televize či pronájem pevného okruhu.

ČTK

Článek ze dne 7. ledna 2004 - středa