ČTÚ zrušil odbor certifikace
Dnem 1. 5. 2004, kdy vstoupila v platnost smlouva o přistoupení České republiky do Evropské unie, ukončil ČTÚ plnění úkolů autorizované osoby (§ 10
odst. 2 nařízení vlády č. 426/2000 Sb.) a dnem 1. 8. 2004 byl zrušen odbor certifikace, který s tím související činnosti vykonával. Veškeré informace o uvádění telekomunikačních zařízení na trh jsou nadále k dispozici na stránkách Posuzování shody.
Dnem 1. 5. 2004, kdy vstoupila v platnost smlouva o přistoupení České republiky do Evropské unie, ukončil ČTÚ plnění úkolů autorizované osoby (§ 10
odst. 2 nařízení vlády č. 426/2000 Sb.) a dnem 1. 8. 2004 byl zrušen odbor certifikace, který s tím související činnosti vykonával. Veškeré informace o uvádění telekomunikačních zařízení na trh jsou nadále k dispozici na stránkách Posuzování shody.
Obecně o posuzování shody
U každého rádiového a telekomunikačního koncového zařízení, které má být v ČR uvedeno na trh a provozováno, musí být posouzena shoda. Postup posuzování shody v ČR je v současnosti zcela shodný s postupem ve všech členských státech EU.
Schvalování (nesprávně zvané též "homologace") se v ČR provádělo do 31. 3. 2003. Již od 1. 5. 2001 však bylo postupně nahrazováno režimem posuzování shody, který původně obsahoval prvky specifické v ČR.
Ke dni 1. 4. 2004 vstoupila v platnost sektorová příloha „Rádiová a telekomunikační koncová zařízení“ protokolu
PECA. Následně ke dni 1. 5. 2004 byla ukončena platnost § 3 a § 9 nařízení vlády č. 426/2000 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na rádiová a na telekomunikační koncová zařízení, v platném znění (dále jen „NV č. 426“) a v platnost vstoupil § 4 NV č. 426. Tím se NV č. 426 dostala zcela do souladu se směrnicí č. 1999/5/ES, o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních (zvanou též směrnice R&TTE, dále jen „RTTE“). Odpovědnost za výrobek na českém trhu již není pouze záležitostí českých výrobců a dovozců, ale tuto odpovědnost může mít kterýkoliv subjekt sídlící na území EU.
Informace pro uživatele telekomunikačních koncových a rádiových zařízení
- Tyto informace se vztahují na všechna telekomunikační koncová zařízení (např. telefony, faxy, modemy a modemové karty), na rádiová vysílací zařízení (např. mobilní telefony, radiostanice, rádiem řízené hračky, bezdrátové doplňky k počítačům) a na rádiová přijímací zařízení (např. satelitní přijímače včetně
GPS) s výjimkou rozhlasových a TV přijímačů.
- Telekomunikační zařízení kupujte pokud možno u důvěryhodných prodejců. Pozor na burzy a stánkaře, ale i na některé na první pohled důvěryhodné prodejce, vydávající se za autorizované dealery světoznámých výrobců
!
- Kupujte výhradně zařízení, u nichž je uvedeno, že jsou určená pro připojení k veřejným telekomunikačním sítím České republiky nebo k provozování v České republice.
- Všechna telekomunikační zařízení uvedená na trh po 1. 5. 2004 musí mít tyto náležitosti
:
- kopie Prohlášení o shodě, vystaveného výrobcem, dovozcem nebo osobou odpovědnou za uvedení výrobku na trh EU, podle nařízení vlády č. 426/2000 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na rádiová a na telekomunikační koncová zařízení, v platném znění (dále NV č. 426/2000), nebo podle Směrnice 1999/5/ES, o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních (dále Směrnice 1999/5), u každého výrobku (přípustné je rovněž přiložení tohoto prohlášení v elektronické formě – na CD, nebo uvedení webové adresy, na níž je prohlášení o shodě zveřejněno)
- v případě, že prohlášení o shodě není v češtině, musí být (např. v návodu k použití) vyjádření v češtině, že výrobce prohlašuje, že výrobek je ve shodě se základními požadavky a dalšími příslušnými ustanoveními NV č. 426/2000 nebo Směrnice 1999/5/ES (toto vyjádření musí být přiloženo rovněž, není-li Prohlášení o shodě u výrobku v písemné formě)
- evropská značka shody ”CE” na výrobku a na
obalu
- označení typu, výrobní série nebo výrobní číslo a jméno výrobce nebo osoby odpovědné za uvedení přístroje na trh na výrobku
- informace o způsobu a podmínkách použití na obalu zařízení (tj. u rádiových zařízení informace, ve kterých zemích EU lze zařízení provozovat bez omezení či na individuální povolení; u koncových zařízení informace, ke kterým telekomunikačním sítím je zařízení možno připojit)
- návod k obsluze v českém jazyce
|
- Telekomunikační zařízení uvedená na trh před 1. 4. 2003 v režimu schvalování je možno i nadále prodávat a uvádět do provozu v rámci platnosti jejich Rozhodnutí o schválení. Schválené výrobky musí mít tyto náležitosti
:
- oboustranná, jasná a zřetelná kopie rozhodnutí (osvědčení) o schválení zařízení, na kterém je schvalovací značka (symbol) schvalujícího orgánu
- schvalovací značka (symbol) na výrobku, jeho obalu a v návodu k
obsluze
- návod k obsluze v českém jazyce, obsahující informace o způsobu a podmínkách použití na obalu zařízení (tj. u rádiových zařízení odkaz na příslušnou generální licenci, u koncových zařízení informace, ke kterým telekomunikačním sítím v České republice je zařízení možno připojit),
rovněž lze nadále prodávat a uvádět do provozu Telekomunikační zařízení uvedená na trh před 1. 5. 2004, u nichž byla posouzena shoda podle NV č. 426/2000, a která jsou opatřena českou značkou shody
"CCz"
|
- Při jakýchkoliv pochybnostech o pravosti a pravdivosti výše uvedených náležitostí od nákupu odstupte.
- Před nákupem zařízení si prostudujte podmínky uvedené v dokumentaci k výrobku. V případě, že koncové zařízení bylo schváleno pouze pro určitý způsob použití, informujte se předem u provozovatele veřejné telekomunikační sítě, jíž jste účastníkem, zda zařízení může být použito ve Vašich konkrétních podmínkách.
- Prodávající musí na kupované zařízení vystavit řádný záruční list. Záruka je ze zákona minimálně 2 roky.
- Pokud se dodatečně prokáže, že kupujícímu bylo prodáno zařízení, u něhož nebylo řádně provedeno posouzení shody či schválení (s chybějícími, neplatnými či falšovanými dokumenty), má kupující podle občanského zákoníku právo odstoupit od kupní smlouvy.
- Připojení telekomunikačního koncového zařízení jste povinni ohlásit provozovateli telekomunikační sítě, s nímž jste jako účastník ve smluvním vztahu. Provozování rádiových zařízení, jejichž provoz je povolen generálními licencemi (viz informace u výrobku) a která se nepřipojují k telekomunikačním sítím, ohlašovat nemusíte.
- Nekupujte telekomunikační zařízení v zemích mimo EU! Tato zařízení jsou zpravidla navržena pro odlišné telekomunikační sítě a používají často kmitočty, které nejsou v ČR a v zemích EU povoleny. Odmítejte i telekomunikační zařízení darovaná nebo zapůjčená partnery ze zemí mimo EU.
- Uvědomte si odpovědnost za škody, které mohou vzniknout provozem zařízení, které není určeno pro provozování v ČR.
- Provozováním rádiových zařízení včetně bezšňůrových telefonů, která nesplňují výše uvedené podmínky, lze nežádoucím způsobem rušit příjem rozhlasu a televize nebo provoz sítě GSM, rádiových sítí záchranné služby, policie, letový provoz apod., což je ze zákona trestné.
- Použitá telekomunikační zařízení (rozumí se zařízení koupená v obchodu s použitým zbožím, na inzerát apod.) musí být pro připojení k veřejným telekomunikačním sítím nebo pro provozování v podmínkách ČR vybavena všemi předepsanými náležitostmi, které jsou uvedeny v bodě 4. nebo 5., jako v době uvedení na trh.
Význam značek, které musí být uvedeny na výrobku
telekomunikační koncová zařízení, rádiové přijímače, rádiová
vysílací zařízení určených pro provozování v EU bez omezení
(pokrytá generálními licencemi jednotlivých zemí)
|

|
telekomunikační koncová zařízení, rádiové přijímače, rádiová
vysílací zařízení určených pro provozování v EU bez omezení
(pokrytá generálními licencemi jednotlivých zemí), pokud se na
posuzování podílela notifikovaná osoba
|

|
rádiová vysílací zařízení určených
pro provozování v EU s určitým omezením (individuální
povolení nebo zákaz provozu nejméně v jednom členském státě
– v tomto případě musí být na obalu a v návodu uveden seznam
členských států EU, v nichž zařízení lze provozovat)
|

|
rádiová vysílací zařízení určených pro provozování v EU
s určitým omezením (individuální povolení nebo zákaz provozu
nejméně v jednom členském státě – v tomto případě musí
být na obalu a v návodu uveden seznam členských států EU, v nichž
zařízení lze provozovat), pokud se na posuzování podílela
notifikovaná osoba
|

|
Posuzování shody - další info naleznete ZDE.
ČTÚ
Článek ze dne 3. srpna 2004 - úterý