logo itpoint.cz

Digitální rozhlasové vysílání začne až po roce 2006

Podle ministra Mlynáře je nejdříve nutné vyřešit zahájení digitálního televizního vysílání a s ním spojené problémy. Podle ředitele ČRo 1 Alexandra Pýchy by ale rozhlasové digitální vysílání mělo začít co nejdříve.

Digitální rozhlasové vysílání začne v České republice až po roce 2006, uvedl na semináři Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu (ČRo 1) v Poděbradech ministr informatiky Vladimír Mlynář. Nejdříve je prý nutné vyřešit zahájení digitálního televizního vysílání a s ním spojené problémy. Podle ředitele ČRo 1 Alexandra Pýchy by ale rozhlasové digitální vysílání mělo začít co nejdříve.

Pýcha řekl, že dnes jsou jak provozovatelé vysílání, tak operátoři připraveni na rozjezd digitálního vysílání a již několik let čekají pouze na příslušné úpravy legislativy a rozhodnutí úředníků. Dále zdůraznil, že digitální vysílání umožní Českému rozhlasu vytvořit novou stanici pro mladé posluchače, a tím oslovit jednu z opomíjených cílových skupin.

Podle Mlynáře je ale nejdříve nutné rozmotat klubko problémů, které dosud znemožňují rozjezd televizního digitálního vysílání. To je zároveň podmínkou i pro rozhlasové digitální vysílání. Podpořil požadavek Českého rozhlasu, aby vznikl multiplex pro veřejnou službu, podle ministra ale jeho příprava bude také možná až později.

Mlynář připomněl i kompetenční spory kvůli digitalizaci mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a Českým telekomunikačním úřadem, které zřejmě skončí u soudu.

RRTV nedávno zveřejnila záměr naplnění digitálních sítí rozhlasovými a televizními programy. V každé ze tří sítí plánuje čtyři televizní a šest rozhlasových kanálů. Sítě by měly provozovat České radiokomunikace, Czech Digital Group (CDG) a Český Telecom.

V současné době se rada zabývá dalším postupem pro udělování licencí pro televizní digitální pozemní vysílání. To podle některých plánů mělo začít do konce letošního roku, zřejmě se tak ale stane až napřesrok. Licenční řízení chce RRTV vyhlásit ještě v říjnu.

ČTK

Článek ze dne 8. října 2004 - pátek