logo itpoint.cz

Digitální televizi bude vysílat Telecom

Český Telecom je připraven k zahájení šíření digitálního televizního vysílání

Český telekomunikační úřad (ČTU) přidělil Českému Telecomu kmitočtové rozsahy potřebné pro zahájení komerčního šíření pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial). "Rozhodnutí ČTU a udělení licence je významným krokem k rozvoji poskytování služby digitální televize v České Republice," uvedl Roman Stupka, výkonný ředitel pro prodej a člen představenstva Českého Telecomu. "Výstavbu sítě tak můžeme zahájit v nejbližších měsících a po uzavření dohod s dodavateli obsahu disponujících příslušnou licencí budeme již plně připraveni spustit komerční provoz ," doplnil Roman Stupka.
Český Telecom bude v první etapě přidělenými kmitočty pokrývat televizním digitálním signálem oblasti Prahy, Brna, Českých Budějovic, Plzně, Karlových Varů, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové, Pardubic a Olomouce. V mnoha případech signál přesáhne hranice uvedených lokalit. Podle aktuálních informací by mělo do dvou let dojít k mezinárodní koordinaci kmitočtů, která povede k postupnému udílení dalších frekvenčních pásem pro celoplošné pokrytí.
Licence obdržená dnes opravňuje Český Telecom zajišťovat službu šíření digitálního televizního signálu (DVB-T) na komerční bázi pro držitele příslušných licencí. Povolení k pilotnímu provozu, které získal Český Telecom od ČTU 29. 4. 2004, slouží k ověření technických a komerčních aspektů spojených s vysíláním ještě před plošnou distribucí signálu.
Hlavním požadavkem je plné zabezpečení služeb nejvyšší kvality příjmu v městských aglomeracích. Český Telecom má již zkušenosti z provozování digitální distribuční sítě pro Českou televizi a z laboratorního vysílání.
Mezi největší výhody digitální televize patří vynikající kvalita zvuku a obrazu, větší počet kanálů a ve spojení se službami Českého Telecomu především interaktivní aktivity, jako je například on-line sázení, video on demand, hry, chat, interaktivní reklama, e-mail, SMS a možnost mobilního příjmu.

Český Telecom

Článek ze dne 19. července 2004 - pondělí