logo itpoint.cz

Do roku 2015 bude mít mobilní telefon polovina zeměkoule

Do roku 2015 se budou mobilním telefonem dorozumívat asi čtyři miliardy lidí, což bude zhruba polovina obyvatel zeměkoule, v  současné době mobilní telefon používá asi 1,3 miliardy lidí. Největší trh mobilní komunikace má Čína, která už asi před dvěma lety předstihla Spojené státy. V ČR se již více telefonuje mobilními přístroji než klasicky po pevných linkách, což se týká v Evropě také Itálie a Portugalska.

Do roku 2015 se budou mobilním telefonem dorozumívat asi čtyři miliardy lidí, což bude zhruba polovina obyvatel zeměkoule. Na světovém kongresu GSM to nastínil ředitel společnosti Nokia Jorma Ollila. V současné době mobilní telefon používá asi 1,3 miliardy lidí.

Asi do čtyř let budou podle šéfa největšího výrobce mobilních telefonů na světě používat tento přístroj dvě miliardy lidí. "Mobilní komunikace má potenciál k tomu, aby spolu do roku 2015 komunikovala polovina populace na této planetě," uvedl Ollila na kongresu ve francouzském Cannes.

Růst v sektoru mobilní komunikace se z větší části dostaví u základních služeb, jako je přenos hlasu, a to na rozvíjejících se trzích. Nokia předpovídá, že to bude převážně v Číně, Indii, ale i v Indonésii, Brazílii či Rusku.

Největší trh mobilní komunikace má Čína, která už asi před dvěma lety předstihla Spojené státy. Ollila předpovídá, že vývoj ve vyspělých zemích bude jiný, protože pokrytí mobilními telefony je tam už teď vysoké. Telefonování přes mobilní telefony se podle Nokie v těchto zemích brzy dostane před pevné linky.

Ollila se zmínil také o České republice, kde už se nyní více telefonuje mobilními přístroji než klasicky po pevných linkách. To se v Evropě týká rovněž Itálie a Portugalska.

Šéf společnosti Texas Instruments Rich Templeton podotkl, že pokud se má počet uživatelů mobilních telefonů výrazně zvýšit, je k tomu nutné pokročit ve vývoji polovodičů. Jedině tak bude možné dosáhnout toho, že ceny přístrojů klesnou a stanou se dostupnější i pro širší veřejnost v méně rozvinutých zemích.

Největším výrobcem čipů do mobilních telefonů je právě Texas Instruments. Templeton řekl, že jeho firma připravuje řadu zcela inovativních výrobků. S jejich pomocí by mělo být možné na trhu nabídnout mobilní telefony i za méně než 50 dolarů (asi 1300 Kč).

Ještě v roce 1995 se výrobci mobilních telefonů ptali, zda je vůbec možné, aby do roku 2000 používalo mobilní telefon aspoň 200 milionů lidí. Podle klíčových zástupců odvětví nebude problém koupit si v blízké době telefon s fotoaparátem a přístupem na síť internet za méně než 50 dolarů. To by mělo poptávku po mobilních telefonech ještě více popohnat vpřed.

ČTK

Článek ze dne 26. února 2004 - čtvrtek