logo itpoint.cz

Dokumentaristé pomáhají firmám překonat fluktuaci IT odborníků

Na IT trhu stoupá poptávka po relativně nové profesy - dokumentaristech. Tito zaměstnanci, kteří dokáží popsat jakýkoli software pro každého uživatele, totiž díky pověstné fluktuaci programátorů bývají outsourcováni především společnostmi, které si se svým systémem po odchodu jeho tvůrce nevědí rady.

Velký růst zaznamenalo v mnoha IT společnostech za posledních 12 měsíců oddělení dokumentace. Dokumentaristé, kteří dokáží přesně zmapovat, popsat a vysvětlit kterémukoli uživateli ovládání jakéhokoli softwaru, totiž díky vysoké fluktuaci softwarových inženýrů mají o zakázky pro svou firmu postaráno. V technologické společnosti Logos se toto oddělení během půl roku zněkolikanásobilo.

"Je to způsobené především tím, že tuzemské firmy často nakoupí nějaké softwarové řešení, které jim jejich vlastní programátoři upraví podle potřeby. Jenže vzhledem k tomu, že tito lidé pracují v oboru s vysokou fluktuací, tak obvykle zůstane nové řešení nejen nezmapované, ale ve firmě se v něm ani nikdo neorientuje - v takovou chvíli poptávají naše dokumentaristy, kteří jim systém komplexně a srozumitelně popíší," upozornil na nový trend ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček.

Nároky na výkon profese jsou ovšem veliké. "Práce dokumentaristy je o to složitější, že dokumentaci vytváří pro všechny úrovně uživatelských práv a různé úrovně intelektuální náročnosti. Ta se tak tvoří jednak pro samotné uživatele, tak i pro IT manažery zákazníka. Standardem při přijímacích pohovorech je i zkouška z češtiny - u nás formou testu gramatiky a stylistických dispozic. Psaní bez gramatických chyb musí být samozřejmost," vyjmenoval požadované znalosti šéf dokumentaristů v Logosu Jiří Roun.

Vysoká fluktuace mezi programátory není podle personalistů nic nového - ani nic nepochopitelného. "Je to způsobené především tím, že firmy, které zaměstnávají tyto odborníky, se je v drtivé většině snaží využít pro jeden typ práce zaměřený na určitou technologii. Přitom tito lidé si uvědomují, že zůstanou-li pouze u jedné technologie, jejich pravděpodobnost najít si v budoucnu dobré zaměstnání se přímo úměrně času snižuje. Proto je jejich snahou znát více kombinací technologií, neboť se výrazným způsobem zvyšuje pravděpodobnost uplatnění na trhu práce," vysvětlil zvláštnost IT pracovního trhu Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting, která se na odborníky z IT sektoru specializuje.

Důležitým faktorem je i podle Turka i skutečnost, že 75 procent IT specialistů je vysokoškolsky vzdělaných a na základě řady průzkumů tito lidé upřednostňují rozmanitou práci. Proto vyhledávají "nové výzvy"a tím pádem je mezi těmito odborníky nejvyšší procento lidí, kteří pracují na volné noze a dočasně je využívá více firem pro různé projekty. "Vzhledem k tomu, že více než 40 procent našich zaměstnanců pronajímáme klientům formou outsourcingu, máme i nižší fluktuaci. O pestrost práce se starají různé projekty pro různé klienty," připustil Pavel Šťovíček z Logosu.

Základními požadavky pro dokumentaristu jsou znalost MS Office, preciznost, vytrvalost a schopnost vzdorovat rutině. "Nároky v IT sektoru rok od roku stoupají. Zákazníci dnes samozřejmě vyžadují i odpovídající štábní kulturu dokumentace," shrnul Jiří Roun z technologické společnosti Logos.

Logos

Článek ze dne 14. července 2004 - středa

Acronis Backup 12.5