logo itpoint.cz

eBanka porušila zákon, nikoliv však fatálně

Loni v létě v rámci kampaně nazvané Letní bouře dostal každý zaměstnanec aBanky za úkol sehnat nové klienty. Měl pro banku zajistit telefonní čísla svých přátel a známých, které pak oslovili školení pracovníci banky. Šlo o získávání osobních údajů o třetích osobách bez jejich souhlasu ...

Loňským náborem potenciálních klientů přes své zaměstnance eBanka porušila zákon, když získávala osobní údaje o třetích osobách bez jejich souhlasu. Novinářům to na základě ukončené kontroly řekl předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirt. Vyjádření banky se zjišťuje. Bance podle Neuwirta hrozí postih. Jeho míru má do měsíce určit správní odbor úřadu, který nyní bude zkoumat míru nebezpečnosti provinění peněžní ústavu.

"Rozsah co do množství byl poměrně velký, ale co do struktury těch osobních údajů v podstatě téměř nezajímavý," podotkl Neuwirt. "Spíš to byla nepovedená marketingová akce než nějaké fatální porušení zákona," dodal.

Počátkem loňského prosince, tedy ještě před ukončením kontroly, přitom Neuwirt naznačil, že banka by mohla dostat pokutu nikoli v symbolické výši. "Vzhledem k tomu, že se jedná o finanční instituci, kde občané předpokládají, že jejich údaje budou dobře chráněny, tak ta sankce nebude symbolická, ale bude muset být varovná," uvedl tehdy. Úřad může za porušení zákona udělit pokutu až do výše deseti milionů korun.

Loni v létě v rámci kampaně nazvané Letní bouře dostal každý zaměstnanec aBanky za úkol sehnat nové klienty. Měl pro banku zajistit telefonní čísla svých přátel a známých, které pak oslovili školení pracovníci banky. Podle šéfa eBanky Radomíra Lašáka šlo prý pouze o to, přesvědčit pracovníky, že i v létě se dají přilákat klienti. Během akce, která byla součástí větší kampaně, si podle mluvčího Pavla Makovského založilo u eBanky účet dvakrát více lidí než před kampaní.

Proti tehdejšímu Neuwirtovu vyjádření se banka ohradila. Nelíbilo se jí, že by sankce měla být jakýmsi varováním i pro ostatní. "eBanka považuje za nepřípustné, aby úřad vyhrožoval jak jí, tak ostatním subjektům na bankovním trhu," dodal Makovský.

ČTK

Článek ze dne 12. března 2004 - pátek