logo itpoint.cz

eBanka v reklamě slibuje nulové poplatky za vedení účtu - realita je jiná

Reklama eBanky láká klienty na nulové poplatky za vedení účtu, ale realita je jiná ! Nabídka v reklamě platí pouze pro klienty, jejichž měsíční zůstatek na účtu činí nejméně 15.000 korun, což v televizním šotu není zmíněno. Rozdíl mezi informacemi obsaženými v reklamní kampani a skutečným přístupem ke klientovi kritizuje Sdružení obrany spotřebitelů.

Reklama eBanky láká klienty na nulové poplatky za vedení účtu, ale realita je jiná, píše časopis Týden ! Nabídka v reklamě podle něj platí pouze pro klienty, jejichž měsíční zůstatek na účtu činí nejméně 15.000 korun, což v televizním šotu není zmíněno. Rozdíl mezi informacemi obsaženými v reklamní kampani a skutečným přístupem ke klientovi kritizuje Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS).

"Nabídka vedení účtu zdarma platí pouze pro klienty, jejichž měsíční zůstatek přesáhne 15.000 korun. Případ nemohu komentovat, protože neznám podrobnosti," řekla týdeníku tisková mluvčí banky Klára Paseková.

eBanka od lidí vybere peníze například za výběry hotovosti na přepážkách nebo za rozesílání peněz na jiné účty. Podle týdeníku banka klientovi, jehož měsíční zůstatek je nižší než 15.000 korun, strhává hotovost na poplatcích za vedení účtu. Když mu dojdou peníze, začne mu účtovat pokuty. "Na účtu, který původně vykazoval šedesátikorunový zůstatek, tak za tři měsíce naskáče dluh 1200 korun, i když klient po bance nepožaduje žádné služby," uvedl Týden příklad.

"Případ je podobný sporu, který jsme nedávno vyhráli. Šlo o televizní reklamu na hypoteční úvěr České spořitelny, která podle nás klamala spotřebitele," řekl týdeníku předseda SOS František Lobovský. Sdružení má finanční ústavy v hledáčku, na jeho popud začal antimonopolní úřad vyšetřovat v minulosti například stavební spořitelny.

České finanční ústavy naúčtovaly v loňském roce svým klientům na poplatcích více než 35 miliard korun, připomíná Týden na základě údajů České národní banky.

ČTK

Článek ze dne 22. prosince 2004 - středa