logo itpoint.cz

Eurotel chce v květnu spustit rychlý internet přes síť CDMA

Eurotel chce pro CDMA využít celé kmitočtové pásmo 450 MHz, které má přiděleno do roku 2011 v rámci licence od ČTÚ. Síť NMT s předčíslím 601 v současnosti využívá téměř 40 000 zákazníků z více než 4,2 milionu klientů Eurotelu. CDMA by mělo umožnit připojení o rychlosti mezi 150 až 200 kbit/s, což je zhruba pětinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu.

Mobilní operátor Eurotel chce v květnu uvést do provozu digitální síť CDMA, která mu umožní nabízet vysokorychlostní přístup na internet. Firma chce CDMA postupně nasazovat ve své starší analogové síti NMT, kterou provozuje od roku 1991, sdělila mluvčí Diana Dobálová.

Přípravu služby nedávno Eurotelu pozastavila mateřská společnost Český Telecom, která požadovala, aby operátor doložil efektivitu tohoto kroku. Podle některých komentářů se Telecom obával, že by služba mohla konkurovat jeho nabídce připojení na internet přes ADSL. Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy zatím firma podnikatelský plán své dceřiné společnosti na letošní rok neschválila. "Určitě se o tomto projektu ještě bude diskutovat," dodal. Dobálová odmítla vztahy s Telecomem komentovat.

Eurotel chce pro CDMA využít celé kmitočtové pásmo 450 MHz, které má přiděleno do roku 2011 v rámci licence od Českého telekomunikačního úřadu. O část frekvencí nedávno projevil zájem konkurenční T-Mobile, který by rád nabízel stejnou službu. "Jsme přesvědčeni, že všichni mobilní operátoři musejí dostat stejnou šanci. Máme zájem využít technologii CDMA, proto jednáme s ČTÚ o možnostech přidělení frekvencí," řekl mluvčí T-Mobile Jiří Hájek.

Podle Dobálové by frekvence pro další operátory nestačily, protože firma chce v pásmu nabízet datové i hlasové služby. "Kapacita sítě by nedovolovala více operátorům nabízet v tomto pásmu hlasové i datové služby současně," uvedla.

Firma nebude pro CDMA muset žádat ČTÚ o novou licenci, protože ta nynější umožňuje nasazení různých technologií. "Vzhledem k vývoji mobilní technologie a délce licencovaného období bylo přitom již v době udělování licence zřejmé, že dojde k několika zásadním technologickým obměnám," dodala mluvčí.

Na CDMA přecházejí provozovatelé analogových sítí například v Rumunsku, Ruské federaci, Bělorusku a Gruzii. Podobný krok se v nejbližší době očekává také v pobaltských zemích. NMT přitom většinou provozoval jediný operátor v každé zemi. Naopak v zemích, kde byl provoz NMT již ukončen, nebo držiteli v nejbližší době vyprší licence, regulační orgány většinou licence znovu rozdělují. Taková situace je například v Německu, Dánsku, Norsku nebo Švédsku. O podobném postupu rozhodla nedávno Evropská konference poštovních a telekomunikačních správ, která sdružuje příslušná ministerstva a regulační úřady.

Síť NMT s předčíslím 601 v současnosti využívá téměř 40 000 zákazníků z více než 4,2 milionu klientů Eurotelu. Její modernizace si vyžádá investice v řádu stovek milionů korun. CDMA (Code Division Multiple Access) by měla umožnit připojení o rychlosti mezi 150 až 200 kbit/s, což je zhruba pětinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu. Eurotel nyní nabízí pomalejší připojení prostřednictvím technologie GPRS za měsíční paušál 1219 Kč, respektive do konce března za 792 Kč.

ČTK

Článek ze dne 23. března 2004 - úterý