logo itpoint.cz

Eurotel musí zaplatit pokutu 48 milionů korun

Jde o pokutu z května 2002 za to, že společnosti Eurotel a Radiomobil v letech 2000 a 2001 účtovaly zákazníkům za minutu volání do sítě třetího operátora na trhu, společnosti Český Mobil, více než mezi sebou navzájem. ÚOHS jim dal pokutu s tím, že zneužily své dominantní postavení. Tomu dal správní soud za pravdu.

Společnost Eurotel musí zaplatit pokutu 48 milionů korun, kterou jí v roce 2002 udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl její žalobu. Verdikt antimonopolního úřadu je tak definitivně pravomocný. Není proti němu další opravný prostředek. Účinnost platby byla do úterního rozhodnutí odložena.

Eurotel pokutu zaplatí, i když s rozhodnutím nesouhlasí. "S rozhodnutím soudu nesouhlasíme a zvažujeme další právní kroky včetně podání stížnosti k Ústavnímu soudu," řekla ČTK mluvčí Eurotelu Diana Dobálová.

Eurotel dostal pokutu v květnu 2002 za to, že spolu s Radiomobilem v letech 2000 a 2001 účtovaly zákazníkům za minutu volání do sítě třetího operátora na trhu, společnosti Český Mobil, více než mezi sebou navzájem. ÚOHS jim dal pokutu s tím, že zneužily své dominantní postavení. Tomu dal správní soud za pravdu.

"Žalobce neprokázal, že by rozdíl cen vycházel z rozdílných nákladů," uvedl soudce Václav Novotný. "Byl porušen zákon a způsobena újma," řekl. Soud neuvažoval ani o snížení výše pokuty. "Nebyl důvod. Nemohla firmě způsobit existenční problémy," uvedl Novotný s tím, že šlo sice o do té doby nejvyšší pokutu ÚOHS, ale byla při dolní hranici možné sazby vzhledem k obratu Eurotelu.

Radiomobilu, který tehdy provozoval mobilní síť Paegas (dnes T-mobile), za stejný prohřešek antimonopolní úřad vyměřil pokutu 15 milionů korun. Toto rozhodnutí soudu je precedenční i pro T- Mobile, neboť i on podal obdobnou žalobu k NSS a na projednání teprve čeká.

Operátoři účtovali podle úřadu svým zákazníkům o jednu až deset korun více v závislosti na tarifu. Český Mobil podle názoru antimonopolního úřadu jednáním obou konkurentů nezískal takový počet nových zákazníků jako při rovné soutěži. Udělená pokuta byla pod jedním procentem z ročního obratu firem, i když mohla dosáhnout až desetinásobku, upozornilo tehdy vedení úřadu. Zneužití dominantního postavení označil úřad za jeden z nejzávažnějších deliktů vůči soutěžnímu právu v Česku vůbec.

Eurotel ve své žalobě tvrdil, že antimonopolní úřad se dopustil při svém rozhodování řady procesních pochybení. Navíc neprokázal, že by měl Eurotel na trhu dominantní postavení, tvrdil právní zástupce operátora Pavel Dejl. Eurotelu se nelíbilo ani to, že úřad rozdělil trh na staré analogové mobilní telefony a modernější digitální přístroje. Dodal, že verdikt ÚOHS odporuje i rozhodnutím Evropské komise. Podle soudu byl ale počet majitelů starých analogových mobilních telefonů zanedbatelný.

Antimonopolní úřad verdikt uvítal s tím, že jde o první potvrzení vysoké pokuty soudem. "Tento případ jasně prokazuje, že ochrana hospodářské soutěže přináší občanům České republiky prospěch," sdělil ČTK předseda úřadu Josef Bednář.

Eurotel spolu se všemi zbývajícími operátory čelí další pokutě. ÚOHS uložil letos v září firmám Eurotel, Český Mobil a T- Mobile souhrnnou pokutu 44 milionů korun. Mobilní operátoři ve smlouvách z roku 2000 a začátku roku 2001 uzavřeli zakázané dohody o propojení svých sítí přímou formou, tedy bez použití třetího operátora. Eurotel je povinen zaplatit pokutu 22 milionů korun, T-Mobile 12 milionů a Český Mobil deset milionů korun.

Nejvyšší pravomocná sankce v historii úřadu ve výši 81,7 milionu korun byla za zneužití dominantního postavení na trhu udělena společnosti Český Telecom.

ČTK

Článek ze dne 22. prosince 2004 - středa