logo itpoint.cz

Eurotel spustil rychlý mobilní internet prostřednictvím CDMA

Eurotel v pondělí začal nabízet rychlé neomezené mobilní připojení k internetu prostřednictvím technologie CDMA. Připojení prostřednictvím USB modemu o rychlosti až 800 kbit/s vyjde na 1070 Kč měsíčně. Průměrná rychlost stahování dat by se měla pohybovat kolem 256 kbit/s. Služba poskytovaná na kmitočtech starší analogové hlasové sítě 450 MHz s předčíslím 601 bude zpočátku dostupná 70 procentům populace České republice.

Mobilní operátor Eurotel v pondělí začal nabízet rychlé neomezené mobilní připojení k internetu prostřednictvím technologie CDMA. Připojení prostřednictvím USB modemu o rychlosti až 800 kbit/s vyjde na 1070 Kč měsíčně. Průměrná rychlost stahování dat by se měla pohybovat kolem 256 kbit/s. Služba poskytovaná na kmitočtech starší analogové hlasové sítě 450 MHz s předčíslím 601 bude zpočátku dostupná 70 procentům populace České republice. Hlasovou síť bude firma dále provozovat.

Eurotel musel se spuštěním služby počkat na povolení Českého telekomunikačního úřadu, kterému předcházelo vyhodnocení zkušebního provozu služby. Původně firma plánovala její komerční nabídku již na květen. Problémy s CDMA byly také jedním z důvodů odvolání generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho z jednatelského postu.

Cena nedotovaného balíčku s modemem připojitelným k počítači i anténou vyjde na 8995 korun a v dotované podobě na 1495 korun. Aktivace dotovaného zařízení stojí 595 korun, dotovaného pak 1782 Kč.

Konkurenční T-Mobile, který o kmitočty na CDMA rovněž neúspěšně usiloval, minulý týden oznámil, že koncem roku nabídne rychlý přístup z mobilu na internet prostřednictvím technologie EDGE. Pomalejší technologii firma zřejmě zavede jen ve větších městech.

Zákazníci mobilních operátorů mohou v současnosti využívat pro přístup na internet technologii GPRS. Ta je však pomalá a umožňuje rychlost kolem 50 kbit/s za cenu kolem 800 Kč měsíčně. ADSL, které nabízí mateřský Český Telecom, nyní začíná na rychlosti 256 kbit/s za cenu kolem 950 Kč včetně 350korunového paušálu za telefonní linku. Standardní rychlost služby je 512 kbit/s za cenu o 330 Kč vyšší. Kabelové firmy nabízejí připojení o rychlosti od 768 kbit/s za cenu od 1200 Kč.

ČTK

Článek ze dne 3. srpna 2004 - úterý