logo itpoint.cz

Eurotel versus Český Telecom

Plán Eurotelu na přebudování mobilní sítě NMT na sít CDMA umožňující vysokorychlostní připojení k internetu byl zastaven - obě společnosti se snaží koordinovat vzájemně konkurenční projekty v oblasti vysokorychlostního připojení k internetu jako je CDMA v případě Eurotelu ADSL v případě Českého Telecomu. Dnes se má sejít ministr informatiky Vladimír Mlynář s předsedou dozorčí rady Telecomu Ondřejem Felixem a získat tak více informací o důvodech, proč musel Eurotel projekt zastavit.

Kvůli sporu Eurotelu s Českým Telecomem o poskytování rychlého internetu v síti mobilního operátora se chce dnes sejít ministr informatiky Vladimír Mlynář s předsedou dozorčí rady Telecomu Ondřejem Felixem. Podle ministrovy mluvčí Kláry Volné chce Mlynář na schůzce získat více informací o důvodech, proč musel Eurotel projekt zastavit.

Eurotel se podle nedávné zprávy v tisku chystal nasadit ve své starší analogové síti NMT technologii CDMA, která by umožnila zrychlení přístupu na internet z mobilního telefonu zhruba na devítinásobek. Náklady na předělání sítě se zhruba 36.000 zákazníky se odhadují až na 400 milionů korun. Český Telecom, který má v Eurotelu od prosince 100 % podíl, však dceřiné firmě projekt zastavil.

"Pozastavili jsme jej do doby, než bude schválen podnikatelský plán Eurotelu pro rok 2004," uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha. Telecom nyní podle něj počítá, zda se mu výnosy Eurotelu z plánované služby vyplatí, protože mobilní operátor by mu tím zároveň ubíral zákazníky. "Dosud předložené podklady nesplňují požadavky na zvyšování hodnoty pro akcionáře Telecomu," uvedl v nedávném vyjádření pro tisk.

Telecom se údajně bojí, že by mu jeho dceřiná firma silně konkurovala. Právě rychlý internet měl být pro Telecom způsobem, jak čelit odlivu zákazníků z pevných linek na mobilní. Podle analytiků je chování Českého Telecomu logické, ale současně jde o ochuzení nabídky pro zájemce o internet.

S větším provázáním aktivit obou firem souvisí i výzva generálního ředitele Telecomu Gabriela Berdára, aby šéf Eurotelu Terrence Valeski zasedl v představenstvu mateřské firmy. Valeski by se tak musel rozhodovat nejenom s ohledem na hospodaření Eurotelu, ale měl by i zodpovědnost za příjmy Telecomu. O jeho členství v představenstvu bude příští týden rozhodovat dozorčí rada.

ČTK


Poslední dobou probleskují internetovými a papírovými médii zprávy o nově budované, nyní spíše pozastavené datové síti Eurotelu v pásmu 450MHz.

Česká republika je v rozvoji připojení internetu do domácností dva až tři roky pozadu za rozvinutým světem. Přitom tento trh má velikost okolo 5-10 miliard korun ročně, takže si na něj brousí zuby mnozí. Když začal Eurotel v počátku minulého roku nabízet neomezené připojení k internetu přes svoji mobilní síť, bylo jasné, že to není konečný krok. Data získaná z GPRS provozu, celoplošná přesná statistika "nedostatku internetového připojení" domácností ale i drobných firem může být na velmi málo nasyceném trhu k nezaplacení.

Kupodivu se nepotrvdily původní obavy z rychlého přetížení sítě Eurotelu - přestože má síť nyní okolo 50000 uživatelů paušálního programu a několik desítek tisíc s dalšími datovými programy a mnoho uživatelů, kteří dokonce stahují filmy (t.j. stovky megabajtů po připojení o rychlosti 4-6kB/s s dobou stahování několik dní).

Na stejném písečku však hrabe i Český Telecom se svým dial-up a ADSL připojením. Z obou technických způsobů dostává Telecom 80-90% přímých výnosů od klientů (za realizaci tzv. "poslední míle"), zbylých 10 - 20% zůstane na realizaci internetové konektivity. Jakýkoliv nový způsob "poslední míle" je tedy přímým ohrožením dominance Českého telecomu na tomto trhu. A tímto ohrožením byl právě i nedávno (po)zastavený projekt "CDMA-450".

Jak již bylo řečeno, Eurotel mohl mít ze statistiky provozu "data nonstop" přesný, kvalitní a efektivní plán nasazení nové technologie. Pokud se podíváme na vývoj ADSL Telecomu a "data nonstop" Eurotelu, tak Eurotel byl schopen s nepříliš rychlou službou GPRS za osm měsíců ukrojit z trhu (o velikosti 5-10 miliard) asi 8%, zatímco Telecom se svým výrazně "kvalitnějším" ADSL připojením, které je na trhu ještě o dva měsíce déle, jen necelou polovinu toho, co Eurotel !

Pokud by tedy Eurotel nasadil technologii schopnou přivést na "poslední míli" stejně "kvalitní" internet jako ADSL (či dokonce o kus "kvalitnější"), rychle by Telecomu vypálil rybník. Lze předpokládat, že během roku by byl Eurotel schopen obsadit asi 20% trhu poslední míle, nárusty dalších let by byly podobné.
Za zmínku stojí i náklady na realizaci poslední míle. Zatímco Eurotel by byl zřejmě schopen realizovat "poslední míli" celoplošně podle odhadů za přibližně 400 miliónů korun (MF Dnes) s velmi efektivním a cíleným rozjezdem, náklady na ADSL do všech ústředen Telecom odhaduje na téměř 5 miliard (více jak desetinásobek) - ale ani tím nepokryje Telecom domácnosti celoplošně, navíc půjde "naslepo", často do míst, kde už je nabídka připojení poslední míle vysoká (velká města).

Telecomu zřejmě nějakou dobu trvalo, než pochopil závažnost situace, ale pak nastalo okamžité řešení - (po)zastavení projektu rychlého mobilního internetu Eurotelu. Zřejmě těsně před jeho spuštěním. Co bude dál je otázka, odhady hovoří o dvou variantách - úplném zastavení "CDMA-450", které je málo pravděpodobné, druhá varianta je umělé nastavení ceny "CDMA-450" o kus výše nad cenu ADSL, tak aby tato služba Telecomu nerušila klidný náběh ADSL a slušné výnosy z dial-up a paušálů na telefonních linkách.

Telecom může uvažovat i další varianty a může překvapit, jak je jeho zvykem. Technologií na realizaci "poslední míle" vzduchem rychle přibývá a cena těchto technologií klesá o polovinu každý rok. Ve stovkách měst vznikají bezdrátové komunitní i komerční sítě propojující uživatele a poskytující službu "poslední míle" za zlomek nákladů ADSL. Eurotel navíc není jediný, kdo má po celé zemi stavebně hotovou síť stožárů na umístění technologií. Úplně zarazit "eso v rukávu" v podobě celoplošného levného bezdrátového připojení a dále tlačit na nyní už trošičku "out" technologii ADSL může už být pro Telecom v tuto chvíli ztrátové.

Toto si zřejmě uvědomuje i Český telecom, a tak zatímco oficiální zprávy Eurotelu hovoří o zastavení projektu, zprávy z ČTel říkají, že šlo o pouhé pozastavení.

AliaWeb

Článek ze dne 20. února 2004 - pátek