logo itpoint.cz

Eurotelu a T-Mobilu se nelíbí podmínky licence UMTS pro Oskara

Vláda chce nejmladšímu operátorovi licenci nabídnout za dvě miliardy korun, zatímco Eurotel a T-Mobile ji v roce 2001 získaly dohromady za 7,4 miliardy Kč. Mluvčí Oskara Petr Šindler se zatím ke středečnímu rozhodnutí vlády nevyjádřil. Podle neoficiálních informací si ale licenci firma cení na výrazně nižší částku mezi 300 a 500 miliony korun.

Operátorům Eurotelu a T-Mobilu se nelíbí vládou schválené podmínky, za kterých by měl jejich konkurent Oskar získat licenci pro mobilní síť třetí generace UMTS. Vláda chce nejmladšímu operátorovi licenci nabídnout za dvě miliardy korun, zatímco Eurotel a T-Mobile ji v roce 2001 získaly dohromady za 7,4 miliardy Kč.

Mluvčí Oskara Petr Šindler se zatím ke středečnímu rozhodnutí vlády nevyjádřil. Podle neoficiálních informací si ale licenci firma cení na výrazně nižší částku mezi 300 a 500 miliony korun.

"Nevidíme důvod, proč by třetí licence na UMTS měla být udělena za úplně jiných podmínek než ty dvě předchozí," řekla dnes ČTK mluvčí Eurotelu Diana Dobálová. Rovněž T-Mobile je podle mluvčího Jiřího Hájka přesvědčen, že cena licence by měla být na úrovni, za jakou ji získali operátoři před třemi lety.

Vláda ve středu rozhodla, že Český telekomunikační úřad nabídne přednostně licenci pro UMTS společnosti Oskar Mobil. Pokud Oskar nabídku nevyužije, bude vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení, v němž bude vláda za licenci požadovat stejnou částku. Tendr má být vyhlášen neprodleně. Přednostní nabídka pro Oskara platí do 28. února, o udělení licence má být rozhodnuto nejpozději do 30. června. Pokud žádný ze zájemců nenabídne dvě miliardy korun, stát licenci neprodá.

Podle vyjádření předsedy ČTÚ Davida Stádníka eviduje úřad dva zájemce o licenci. Podle některých hlasů ale žádný druhý vážný zájemce neexistuje.

Eurotel a T-Mobile se zavázaly spustit UMTS na části území Prahy v lednu 2006. Původně firmy počítaly se zprovozněním o rok dříve, ale dosáhly odkladu výměnou za závazek splatit cenu licencí nikoliv do roku 2011, ale v letošním roce.

Výhodou tzv. sítí třetí generace UMTS proti GSM má být vedle univerzálního celosvětového využití několikanásobně rychlejší přenos dat. UMTS však již nyní konkurují technologie jako CDMA či EDGE, které s nižšími náklady rovněž umožňují rychlejší přenosy dat v mobilních sítích.

ČTK

Článek ze dne 17. prosince 2004 - pátek