logo itpoint.cz

Fotky mobilů si posílá 700 tisíc Čechů

Podle mobilních operátorů se počet uživatelů multimediálních zpráv MMS za posledních 12 měsíců zvýšil na více než desetinásobek. Firmy Eurotel a T-Mobile, které začaly MMS nabízet na podzim 2002, nyní uvádějí každá 300 000 uživatelů s aktivovanou službou. Český Mobil získal od loňského září 130 000 uživatelů.

Fotografie či video na mobilním telefonu si v současnosti může prohlížet více než 700 000 Čechů. Podle mobilních operátorů se počet uživatelů multimediálních zpráv MMS za posledních 12 měsíců zvýšil na více než desetinásobek. Firmy Eurotel a T-Mobile, které začaly MMS nabízet na podzim 2002, nyní uvádějí každá 300 000 uživatelů s aktivovanou službou. Český Mobil získal od loňského září 130 000 uživatelů.

Využívání služby je podle mluvčího T-Mobile Jiřího Hájka ovlivněno především rozšířením mobilních telefonů ve všech cenových třídách a jednoduchostí jejich ovládání. Podle Diany Dobálové z Eurotelu však hraje roli i podpora ze strany operátora a cena služeb. Cena za poslání jedné fotografie začíná na necelých deseti Kč, ale například při stahování erotických obrázků se může vyšplhat ke 30 Kč za MMS.

Nejčastěji MMS využívají zákazníci s telefonem s integrovanou kamerou. Například Český Mobil v současnosti prodává 22 mobilních telefonů, z nichž jen pět nepodporuje MMS, a zároveň osm z nich má k dispozici fotoaparát.

Další růst zájmu o MMS operátoři čekají od příchodu mobilních telefonů s fotoaparáty s rozlišením jeden megapixel. "Podle nejrůznějších statistik již v loňském roce předstihl ve světě počet prodaných fotomobilů počet prodaných klasických digitálních fotoaparátů. Megapixelové fotomobily tento trend jistě podpoří," míní mluvčí Českého Mobilu Petr Šindler.

Fotografie vytvořené prostřednictvím telefonu s vysokým rozlišením fotoaparátu však v současnosti nelze v tuzemských mobilních sítích prostřednictvím MMS posílat. "Odesílání zpráv s obrázky ve vyšším rozlišení tedy o velikosti nad 100 kB musí být podporováno naší infrastrukturou. Měla by být k dispozici spolu s uvedením těchto telefonů na trh," uvedl Hájek. První megapixelový přístroj, Nokia 7610 bude v ČR uveden příští týden, nový Siemens S 65 během srpna.

Firmy rovněž očekávají zvýšený zájem o posílání fotografií pořízených z mobilů prostřednictvím emailu a větší propojení telefonů s počítači a internetem. Uživatelé budou moci podle Dobálové získat fotografie v takové kvalitě, která umožní jejich publikování na webu, archivování v elektronických fotoalbech a také jejich tisk.

Mobilní operátoři měli koncem března kolem 9,9 milionu zákazníků. Na sto lidí tak připadalo zhruba 97 mobilních telefonů.

ČTK

Článek ze dne 31. května 2004 - pondělí