logo itpoint.cz

Global Payments získává majoritní podíl ve společnosti Muzo

Společnost Global Payments Inc., světová jednička v oblasti poskytování řešení pro elektronické zpracování platebních operací, získala majoritní podíl ve společnosti Muzo a.s. a dokončila tak transakci, která byla oznámena v prosinci 2003. Společnost Muzo je největším nepřímým zpracovatelem plateb v České republice s tržním podílem zhruba 50 procent.

Společnost Global Payments Inc., světová jednička v oblasti poskytování řešení pro elektronické zpracování platebních operací, získala majoritní podíl ve společnosti Muzo a.s. a dokončila tak transakci, která byla oznámena v prosinci 2003. Společnost Muzo je největším nepřímým zpracovatelem plateb v České republice s tržním podílem zhruba 50 procent.

Společnost Muzo, se sídlem v Praze, poskytuje finančním ústavům celou řadu služeb, mezi které patří například zpracování plateb z kreditních a debetních karet, instalace a správa bankomatů a POS terminálů či služby v oblasti vydávání platebních karet (vydávání speciálních platebních karet a správa databáze platebních karet). Společnost Muzo má přibližně 240 zaměstnanců. Společnost Global koupila majoritní podíl ve společnosti Muzo (52,6 procent) od Komerční banky a.s. (dále jen "KB") za 34,7 milionů dolarů v hotovosti.

KB je jedna z největších českých bank a i nadále zůstane klíčovým zákazníkem společnosti Muzo a v souladu s podmínkami transakce, své dosavadní smlouvy se společností Muzo ještě rozšíří. V souladu s českými zákony vyhlásí společnost Global do 60 dnů veřejnou nabídku na odkup zbylých akcií společnosti Muzo za přibližně stejnou hodnotu na akcii, jakou zaplatila KB.

"Nyní jsme připraveni na rozšíření naší působnosti na evropském trhu platebních služeb," řekl Paul R. Garcia, prezident a předseda představenstva společnosti Global Payments. "S využitím skvělého technologického a manažerského zázemí chceme v Evropě získávat nové zákazníky a expandovat i do dalších zemí této oblasti. Kromě toho se těšíme na dlouhodobou a úspěšnou spolupráci s KB a na možnost pracovat s Petrem Sedláčkem, prezidentem společnosti Muzo," řekl dále Garcia. "Odhad tržeb naší společnosti za daňový rok 2004 zvyšujeme z 588 - 608 milionů dolarů na 597 - 617 milionů dolarů, což představuje oproti stejnému období roku 2003 nárůst o 16 - 20 procent (z 516 milionů dolarů). Kromě toho zvyšujeme na daňový rok 2004 rovněž odhad zředěného zisku na akcii z 1,65 - 1,72 dolaru na 1,66 - 1,73 dolaru, což představuje oproti stejnému období roku 2003 nárůst asi o 16 - 21 procent, bez zahrnutí nákladů na restrukturalizaci.

V daňovém roce 2004 rovněž očekáváme nárůst provozní marže z 19,0 na 19,5 procent," řekl dále Garcia. Tyto odhady nezahrnují náklady na restrukturalizaci a na budoucí akvizice a zahrnují náklady v souvislosti s minoritním podílem na firmě Muzo ve výši 47,4 procent, který firma Global zatím nevlastní.

Za kalendářní rok 2003 zpracovala firma Muzo přibližně 70 milionů bankomatních transakcí a 50 milionů transakcí z platebních terminálů u prodejců (POS transakce). K 31. 12. 2003 bylo do autorizačního centra společnosti Muzo připojeno přibližně 1360 bankomatů, 21000 POS terminálů u prodejců akceptujících platby kartami a 3,3 milionů platebních karet.

V roce 2004 Česká republika vstoupí do Evropské unie. Očekává se, že se tím otevřou dveře k dalšímu růstu tohoto tržního segmentu. Společnost Global Payments Inc. je předním poskytovatelem služeb pro elektronické zpracování platebních transakcí. Služeb firmy využívají držitelé platebních karet, prodejci, nezávislé prodejní organizace, finanční domy a instituce, vládní organizace a nadnárodní firmy v USA, Kanadě, Latinské Americe a Evropě. Firma Global Payments nabízí mnoho služeb pro zpracování transakcí z kreditních a debetních karet, úvěrových karet, dárkových karet, šeků, garantovaných platebních
instrumentů, ověřování šeků a další služby v oblasti správy platebních terminálů a peněžních převodů.

Global Payments

Článek ze dne 23. února 2004 - pondělí