logo itpoint.cz

GTS férově zveřejnila podmínky FUP

Všechny typy ADSL připojení s agregací 1:50 budou regulovány odděleně podle smluvního druhu služby. V rychlostním pásmu 512/128 kbit/s bude mezní hodnota pro stahování 4 GB za měsíc, v případě připojení 1024/256 kbit/s bude hodnota dvojnásobná. Data stažená nad zaváděné limity však zpoplatněna nebudou. Pro zajištění transparentnosti FUP bude GTS své zákazníky o dosažení limitních hodnot informovat notifikačním e-mailem.

Společnost GTS, která před časem oznámila zavedení regulace internetového připojení u ADSL (tzv. FUP), zveřejnila její podmínky. Všechny typy ADSL připojení s agregací 1:50 budou regulovány odděleně podle smluvního druhu služby. V rychlostním pásmu 512/128 kbit/s bude mezní hodnota pro stahování 4 GB za měsíc, v případě připojení 1024/256 kbit/s bude hodnota dvojnásobná. Data stažená nad zaváděné limity však zpoplatněna nebudou. Pro zajištění transparentnosti FUP bude GTS své zákazníky o dosažení limitních hodnot informovat notifikačním e-mailem.

"Vůbec nejde o "trestání" náročnějších uživatelů, ale o technické zajištění férových podmínek pro všechny," uvedl Tomáš Budník, ředitel komerční divize GTS. "Je to, jako když policie převede rychle jedoucí auta z dálnice na okresku, aby se jejich řidiči naučili dodržovat rychlostní limity. Na přeplněné okresce to sice také jede, ale o hodně pomaleji. My také nikoho "neodstřihneme", jen ho pošleme pomalejší cestou," vysvětlil Budník. Excesy ve stahování dat z internetu, v jejichž důsledku mohlo docházet ke zpomalení rychlosti připojení ostatních uživatelů, budou tedy v daném rychlostním pásmu regulovány podle aktuální propustnosti sítě a také v závislosti na počtu připojených uživatelů v daném okamžiku.

"Pokud Český Telecom technicky zajistí kvalitní provoz ADSL služby bez nutnosti agregace, budeme moci od regulace ustoupit. Současné technické podmínky na straně poskytovatele velkoobchodní služby to však neumožňují. Naše vlastní GTSL neregulujeme," potvrdil Budník.

Společnost GTS oznámila, že zavede u svých služeb ADSL tzv. Fair Usage Policy (FUP). Podle GTS jde o zavedení pravidel pro rovnoměrné a korektní využívání služby pro všechny uživatele. Nová FUP opatření budou aplikována férově právě na ty, kteří zpomalují rychlost připojení na úkor druhých. Postihem bude adresné zpomalení přenosu dat těm, kteří službu nadměrně zatěžují. Ani po zavedení FUP tedy nedojde u GTS ADSL ke zpoplatnění přeneseného objemu dat.

GTS

Článek ze dne 2. června 2004 - středa