logo itpoint.cz

GTS omezí vytáčený internet za paušál, COL nabídku ukončí

Důvodem rozhodnutí je v obou případech ztrátovost nabídky. Třetí poskytovatel služby, Český Telecom, o budoucích podmínkách služby rozhodne na základě výsledků testovacího provozu začátkem května.

Společnost GTS se rozhodla omezit svou nabídku přístupu na internet přes telefonní linku za měsíční paušální poplatek a další firma Czech On Line službu koncem dubna zcela ukončí. Důvodem rozhodnutí je v obou případech ztrátovost nabídky. Třetí poskytovatel služby, Český Telecom, o budoucích podmínkách služby rozhodne na základě výsledků testovacího provozu začátkem května.

"Stávající situace je pro nás vzhledem k výši propojovacích poplatků ekonomicky neúnosná," uvedl ředitel komerční divize GTS Tomáš Budník. Službu podle něj neúměrně zatěžují někteří uživatelé a pro běžné zákazníky tak může být někdy problematické se připojit.

GTS nabízela časově neomezený přístup na internet o víkendech a večer v pracovní dny za měsíční poplatek 599 korun. Od května bude služba nově obsahovat limit počtu hodin, které budou moci uživatelé měsíčně na internetu strávit. Uživatel bude moci prosurfovat každý víkendový nebo sváteční den osm hodin a v pracovních dnech pak čtyři hodiny. Maximálně však 120 hodin měsíčně. Podle GTS je regulace služby dočasná.

Problémy operátorů způsobil současný systém propojovacích poplatků, které musí poskytovatelé služby platit Českému Telecomu. Ty jsou totiž vázány na dobu, kterou uživatel na internetu stráví, zatímco od zákazníka operátoři vybírali paušální částku. "Zkušební provoz bohužel potvrdil, že poskytovat službu vytáčeného připojení k internetu za paušální poplatek je za stávajících velkoobchodních podmínek výrazně ztrátové," uvedla mluvčí Czech On Line Stanislava Beyerová.

Telecom, který začal připojení nabízet podobně jako GTS začátkem února, stále nabízí tři varianty připojení od 487 Kč za přístup pouze o víkendech. Připojení o víkendech a v noci mezi 22:00 a 05:00 vyjde na 609 Kč. Nejdražší varianta zahrnující víkendy, svátky a pracovní dny od 18:00 do 06:00 stojí 731 korun, K cenám všech operátorů je nutné připočíst měsíční paušál za pronájem telefonní linky, který začíná na zhruba 350 Kč.

Nabídka výrazně rychlejšího připojení na internet z telefonní linky prostřednictvím technologie ADSL začíná pod 800 Kč měsíčně. Mobilní připojení vyjde na zhruba 1000 Kč za měsíc a připojení přes kabelovou televizi pak kolem 1250 Kč.

Přístup na internet přes vytáčené připojení využívalo koncem března asi 5000 lidí.

ČTK

Článek ze dne 28. dubna 2004 - středa