logo itpoint.cz

Intel, Boeing a Adobe se podílí na vývoji univerzálního standardu 3D grafiky

Společnosti Intel, Boeing, Adobe a dalších 30 firem založily 3D Industry Forum. Cílem této skupiny je odstranit technické bariéry a propagovat přijetí společného standardu, který by umožnil plošné použití interaktivního 3D obsahu, stejně jako se využívá digitální zvuk, video a fotografie.

Společnosti Intel, Boeing, Adobe a dalších 30 firem založily 3D Industry Forum. Cílem této skupiny je odstranit technické bariéry a propagovat přijetí společného standardu, který by umožnil plošné použití interaktivního 3D obsahu, stejně jako se využívá digitální zvuk, video a fotografie.

Tato skupina firem z různých odvětví, z řad vývojářů a podnikových uživatelů 3D grafických technologií bude spolupracovat s mezinárodní standardizační organizací Ecma International na návrhu univerzálního 3D formátu za ISO standard.

Význam interaktivní 3D grafiky pro komunikaci, vzdělávání i zábavu je obecně známý. Ačkoliv šíře pásma a výkon výpočetních systémů výrazně vzrostl, jsou kvůli nedostatku standardů možnosti zobrazování a sdílení 3D grafiky on-line a ve standardních aplikacích velmi omezené a zůstávají téměř výhradně v komunitě vývojářů a designérů.

Univerzální standard vykreslení 3D obsahu, například modelů předmětů, firmám a vzdělávacím společnostem umožní běžné využití interaktivních simulací ve výuce a školení. Elektronické uživatelské příručky zajistí interaktivní návody na údržbu a opravy automobilů, lodí, letadel a dalších zařízení. Zákazníci on-line obchodů si budou moci s využitím 3D CAD modelů, používaných ve výrobě, produkty "vyzkoušet".

"Pokaždé, kdy byl v oblasti počítačů a komunikací uveden nový mediální standard, vedlo to k explozi nových modelů použití a vzniku nových trhů," řekl Pat Gelsinger, CTO společnosti Intel. "Tato spolupráce firem z různých odvětví je významný krok na cestě ke standardu a běžnému využití 3D grafiky - podobně jako .JPG formát zpřístupnil obrázky na PC, Internetu a nakonec i v telefonech."

"Společnost Boeing prověřuje možnosti interaktivních 3D technologií při předávání komplexních informací o produktech zaměstnancům a zákazníkům," řekl George Uffenorde, manažer pro 3D technologie společnosti Boeing. "Pracujeme na vývoji vysoce efektivního způsobu předávání informací, abychom snížili náklady na školení a zlepšili jejich vizualizaci. Účastníme se 3D Industry Fóra, protože poskytuje potřebný rámec pro spolupráci s dalšími významnými společnostmi při vývoji a standardizaci infrastruktury pro široké využití 3D grafiky."

3D Industry Fórum

Organizace 3D Industry Forum (www.3dif.org) vznikla ve chvíli, kdy se vývojáři společnosti Intel připojili ke skupině předních vývojářů 3D grafického hardwaru a softwaru, aby diskutovali potřeby společného standardu pro sdílení 3D obsahu na webu. Další komunikace s významnými podniky, které 3D grafiku využívají, odhalila, že je zde společný zájem na širším využití 3D modelů používaných v projekci - i v oblasti školení, dokumentace, marketingu, prodeje a rovněž na webu. V současné době má fórum něco přes 30 členů.

Hlavní cíle 3D Industry Fóra jsou :

První verze otevřeného formátu Universal 3D bude uvolněna koncem tohoto roku společně se vzorovým přehrávačem a knihovnami umožňujícími jeho rychlé přijetí a implementaci. Klíčové funkce budou streaming a komprese, animace a interaktivita ještě před stažením celého souboru.

Ecma International

3D Industry Fórum si vybralo ke spolupráci organizaci Ecma International (European Computers Manufacturing Association), protože má za sebou již celou řadu úspěšně připravených ISO standardů. Od svého založení v roce 1961 vyvíjí Ecma International standardy pro informační a komunikační technologie a spotřební elektroniku. Ecma je nezisková průmyslová asociace technologických vývojářů, výrobců a uživatelů. Techničtí a další experti v rámci Ecma spolupracují po celou dobu vzniku standardů. Prověřené výsledky odesílá Ecma ke schválení jako ISO, ISO/IEC a ETSI standardy. Další informace jsou k dispozici na http://www.ecma-international.org.

Intel

Článek ze dne 21. dubna 2004 - středa