logo itpoint.cz

Intel odhaluje podrobnosti o WIMAX čipech

Společnost Intel zveřejnila technické parametry připravovaného širokopásmového bezdrátového čipu pro WiMAX produkty. Ty umožní vysokorychlostní připojení k internetu na dlouhé vzdálenosti pro soukromou i firemní klientelu. Nový čip Rosedale byl vytvořen za použití vysokého stupně integrace, s cílem zjednodušit celkovou konstrukci a cenu koncových zařízení umístěných u zákazníka.

Společnost Intel zveřejnila technické parametry připravovaného širokopásmového bezdrátového čipu pro WiMA  produkty. Ty umožní vysokorychlostní připojení k internetu na dlouhé vzdálenosti pro soukromou i firemní klientelu.

Připravovaný bezdrátový komponent s kódovým označením "Rosedale" by měl být první ucelený systém na jediném čipu "system-on-a-chip", určený pro cenově výhodná koncová zařízení (CPE) s podporou standardu IEEE 802.16-2004 (dříve označován jako IEEE 802.16REVd). Koncová zařízení jsou umístěna v domácnostech nebo firmách a zajišťují příjem a vysílání širokopásmového bezdrátového signálu zajišťujícího připojení k internetu. IEEE 802.16-2004, nebo též WiMAX, je nový standard bezdrátové komunikace, který má zajistit širokopásmové spojení na dlouhé vzdálenosti s rychlostí odpovídající DSL.

Společnost Intel již začala rozesílat testovací vzorky komponentu Rosedale klíčovým zákazníkům. "Vysokorychlostní DSL a širokopásmové kabelové připojení je dostupné pouze menšině počítačových uživatelů na světě," řekl Scott Richardson, generální ředitel Broadband Wireless Group společnosti Intel. "WiMAX umožní zavedení cenově výhodného vysokorychlostního bezdrátového spojení do domácností a firem v městských i venkovských oblastech. Společnost Intel věnuje vývoji WiMAX velkou pozornost, protože chce nové generaci počítačových uživatelů zjednodušit a zlevnit rychlé bezdrátové připojení k internetu."

Modernizace prostřednictvím integrace a standardizace

Nový čip Rosedale byl vytvořen za použití vysokého stupně integrace, s cílem zjednodušit celkovou konstrukci a cenu koncových zařízení umístěných u zákazníka. Komponent Rosedale obsahuje 802.16-2004 MAC a OFDM PHY, integrovaný 10/100 MAC, inline zabezpečení a rozhraní TDM řadiče pro aplikace, jako je širokopásmový internet s plynulým přenosem dat a hlasu. Integrace těchto funkcí zmenšuje velikost elektronického zařízení, protože stačí menší množství dalších součástek. Rovněž urychluje návrh a testování zařízení, takže konstrukce je s ním snazší a rychlejší. Nižší cena koncových zařízení je zpřístupní firemním i soukromým uživatelům a podpoří široké využití technologie WiMAX.

Bezdrátové širokopásmové rozhraní Rosedale bude podporovat i nově ratifikovaný standard IEEE 802.16-2004, který usnadňuje kombinaci zařízení různých dodavatelů. Podle odhadů začne sdružení průmyslových firem WiMAX Forum testovat a certifikovat interoperabilitu WiMAX produktů již v roce 2005.

Kromě odeslání vzorků Rosedale klíčovým zákazníkům spolupracuje společnost Intel na urychleném testování s předními telekomunikačními firmami a výrobci zařízení.

Intel Developer Forum je významné setkání vývojářů hardwaru a softwaru, které se koná v průběhu celého roku na různých místech světa. Na IDF se setkávají významné osobnosti odvětví a rozebírají nejmodernější technologie a produkty pro PC, servery, komunikační zařízení a kapesní klienty. Další informace o IDF a technologiích Intel naleznete ZDE.

Intel

Článek ze dne 9. září 2004 - čtvrtek