logo itpoint.cz

Internet On Air - služba již dostupná v 11 městech ČR

Jedná se o vysokorychlostní připojení rychlostí až 6Mbps k internetu, jaké nemá v České republice zatím konkurenci. Pojem broadband, coby dostatečná rychlost Internetu, která neomezuje uživatele při práci, došel ve službě Internet On Air naplnění svého významu ...

Na mezinárodním veletrhu informačních technologií Invex byla veřejnosti poprvé předvedena nová služba Internet On Air, dostupná v 11 velkých městech ČR. Jedná se o vysokorychlostní připojení rychlostí až 6Mbps k internetu, jaké nemá v České republice zatím konkurenci. Pojem broadband, coby dostatečná rychlost Internetu, která neomezuje uživatele při práci, došel ve službě Internet On Air naplnění svého významu.

Ve stánku společnosti Dat se mohli jeho návštěvníci poprvé přesvědčit, jak to vypadá, když je internet opravdu vysokorychlostní a přitom cenově dostupný. Formou videokonference a dalších aplikací byla předvedena nová služba Internet On Air, která může přinést zlom ve využívání profesionálního internetu.

Pokud zmiňujeme pojem vysokorychlostní internet ve spojení s Internet On Air, mluvíme o rychlosti až 6Mbps bez limitu přenášených dat nebo jiného, dnes na trhu používaného, omezování zákazníků formou tzv. Fair User Policy. Při této rychlosti a těchto podmínkách by již internet neměl uživatele brzdit v tom, k čemu jej chce využívat. U náročných zákazníků to jsou například videokonference, současný rychlý přístup k Internetu s více počítačů na jedné lince, rychlé propojení poboček nebo práce na vzdálené aplikaci. Taková služba zatím nebyla na našem trhu za dostupnou cenu k dispozici.

"Současná podoba služby ADSL tak, jak ji máme v nabídce a jak ji ve velmi obdobné podobě nabízejí i další operátoři, je podle mého mínění určena spíše pro domácnosti a malé kanceláře. Firemní zákazníci, úřady a komunitní sítě v naší nové službě Internet On Air získávají rozumný kompromis mezi velkou maximální rychlostí, garantovaným minimem a dostupnou cenou. Domnívám se, že je to pro mnoho zákazníků služba s optimálním poměrem výkonu a ceny." Řekl Mgr. Martin Holčík, ředitel firmy Dat.

V současné době je u nás k internetu připojeno stejně uživatelů jako v USA či severských zemích před 6 lety (dle iAuditu). Vysokorychlostní internet má přitom k dispozici jenom malá část z nich. Tato situace má mnoho příčin a existuje mnoho cest, jak ji zlepšit. Internet On Air by měl přiblížit rychlé připojení většímu počtu lidí jak v práci, ve škole, na úřadě, tak prostřednictvím komunitních sítí v domácnostech. Služba chce přispět k tomu, aby se Česká republika alespoň přiblížila světovému standardu.

"Nyní vedeme jednání tak, abychom při poskytování služby zahájili spolupráci s IT partnery ve všech 11 městech, kde je Internet On Air v současnosti dostupný", říká obchodní ředitel společnosti Dat, Andrej Habarta. "Pokrytí vychází z dostupnosti sítě STAR 21. Služba bude spuštěna nejpozději k 1.11. 2004".

Trochu odborných dat :

Zákazník je připojen přes rozhraní ethernet, jednorázový zřizovací poplatek za službu je 9.900,- Kč, poslední míle je řešena prostřednictvím sítě STAR 21, míra agregace služby je 1:8, garantované minimální rychlosti na úrovni poslední míle umožní provozovat aplikace, které garanci vyžadují. Při nastaveném sdílení linky 1:8, která je výrazně lepší než u profesionální verze ADSL (kde je agregace 1:20), se očekává efektivní rychlost linky kolem 80 % maximální rychlosti.

Součástí služby je, vzhledem k jejímu profesionálnímu zaměření, také odpovídající servis a zabezpečení připojení firewallem a antivirová ochrana. Dat dokončuje vývoj nové verze softwaru Server+, který správci sítě umožní přes www rozhraní volit filtrování obsahu pro jednotlivé lokální počítače a definovat řízení internetového provozu jednotlivých počítačů v lokální síti. To umožní ještě zvýšit efektivitu linky z pohledu zákazníka za koncovým počítačem lokální sítě. Uvítají je jak firmy, tak školy a komunitní sítě.

Ceny jednotlivých rychlostí služby Internet On Air jsou :

DAT

Článek ze dne 25. října 2004 - pondělí