logo itpoint.cz

Jednání Microsoftu s Evropskou komisí skončila bez dohody

Zástupci společnosti Microsoft jednali s představiteli Evropské komise v uplynulých měsících v podstatě nepřetržitě. V průběhu jednání předložili množství argumentů a návrhů týkajících se otázek interoperability a integrace multimediálního přehrávače. Microsoft bude pokračovat v udržování silných vztahů se zákazníky a bude nadále úzce spolupracovat s vládami evropských zemí v souladu s tím, jak se bude spor blížit ke konečnému urovnání.

Společnost Microsoft oznámila, že jednání s Evropskou komisí, která měla uzavřít vyšetřování společnosti Microsoft, skončila v ovzduší profesionality a spolupráce, avšak bez dohody.

"Věřím, že jsme dospěli ke shodě ve všech základních otázkách případu," uvedl Steve Ballmer, prezident a výkonný ředitel společnosti Microsoft. "Nebyli jsme však schopni domluvit se na zásadách řešení problémů, které se mohou vyskytnout v budoucnosti."

"Snažili jsme se ze všech sil urovnat všechny tyto problémy mimosoudní cestou," dodal Ballmer. "Protože si velice ceníme našich vztahů s vládami všech evropských zemí, věnovali jsme urovnání případu opravdu značné úsilí. Věřím, že máme šanci případ ještě zdárně urovnat i v jeho další fázi."

Zástupci společnosti Microsoft jednali s představiteli Evropské komise v uplynulých měsících v podstatě nepřetržitě. V průběhu jednání předložili množství argumentů a návrhů týkajících se otázek interoperability a integrace multimediálního přehrávače.

Ballmer potvrdil prohlášení komisaře Maria Montiho, že jednání mezi komisí a společností Microsoft probíhala konstruktivně. "Rozhovory byly vedeny v duchu spolupráce a profesionality na obou stranách," řekl Ballmer.

"Věřím, že náš návrh řešení umožní urovnat podobné spory nejen v Evropě, ale na celém světě," uvedl Brad Smith, senior vice prezident a právní poradce společnosti Microsoft. "Přestože se nám nepodařilo vytvořit jednotný princip pro řešení všech budoucích otázek, urovnání tohoto sporu by nám mělo pomoci při řešení podobných případů v budoucnosti."

"Je také třeba zajistit, aby zákon nebyl pouze o stížnostech konkurence na dopad nových funkcí. Je třeba zahrnout do rozhodování také zákazníky a jejich potřebu inovace. Zákazníci musí být součástí této rovnice. Tyto otázky snad objasní soud," dodal Smith. "Dnešní výsledek je jen dalším krokem na dlouhé cestě."

Zástupci společnosti Microsoft prohlásili, že Microsoft bude pokračovat v udržování silných vztahů se zákazníky a bude nadále úzce spolupracovat s vládami evropských zemí v celé řadě oblastí jako je např. bezpečnost, ochrana soukromí, vzdělání a rozvoj IT dovedností v souladu s tím, jak se bude spor blížit ke konečnému urovnání.

Microsoft

Rozhodnutí Evropské komise pokutovat Microsoft za zneužití dominantní pozice na trhu a přinutit ho změnit obchodní praktiky v Evropě by podle analytiků pravděpodobně nemělo ohrozit vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy, jako tomu bylo v některých podobných případech v minulosti.

Formální rozhodnutí evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Maria Montiho o postupu v případě společnosti Microsoft má padnout ve středu. Očekává se, že Monti firmě nařídí, aby začala nabízet dvě verze operačního systému Windows, z nichž jedna nebude obsahovat audiovizuální software. Navrženou pokutu v řádu stovek milionů eur v pondělí prodiskutuje s vybranými odborníky.

Reakce Spojených států na kroky EU proti Microsoftu byla zatím omezená. Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo minulý týden prohlášení, ve kterém se sice vyhnulo přímému střetu, ale současně dalo najevo, že by záležitost raději vyřešilo samo. S firmou Microsoft už dospělo k dohodě, která by měla vyřešit otázky konkurence, napsala agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 22. března 2004 - pondělí