logo itpoint.cz

Kapacita bezdrátového ADSL v Plzni zvýšena o 50 %

České radiokomunikace přidaly ke stávajícím dvěma vysílacím sektorům vysílače Košutka sektor třetí a zvýšily kapacitu bezdrátového ADSL Bluetone Angel v Plzni o 50%. Kapacity frekvencí přidělených pro provozování bezdrátového ADSL v Plzni je tak vyčerpána přibližně z jedné poloviny.

České radiokomunikace přidaly ke stávajícím dvěma vysílacím sektorům vysílače Košutka sektor třetí. Tím se zvýšila kapacita bezdrátového ADSL Bluetone Angel v Plzni o 50%.

"Se zvýšením kapacity Angela jsme v Plzni v budoucnu počítali, ale zájem zde nás trochu zaskočil. Byli jsme proto nuceni přidat další vysílač asi o 3 měsíce dříve, než jsme plánovali," řekl Ing. Jaromír Charvát, ředitel úseku telekomunikačních služeb ČRa. Podle něj je tímto navýšením kapacita frekvencí přidělených pro provozování bezdrátového ADSL v Plzni vyčerpána přibližně z jedné poloviny.

Bezdrátové ADSL Bluetone Angel bylo v Plzni jako v prvním městě v České republice zprovozněno v červenci loňského roku. Plzeň byla vybrána jako testovací trh a po úspěchu služby zde začaly České radiokomunikace signálem Angela pokrývat i další města a regiony. V současnosti je signál bezdrátového ADSL dostupný na území, na kterém žije 38 % obyvatel ČR.

Technologie Angel je založena na kombinaci tzv. OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing), individuálním nastavení parametrů koncových stanic a dynamickém přidělování a koncentraci hlasových kanálů. Oproti technologiím používaným pro bezdrátové připojení v minulosti umožňuje zvýšit počet zákazníků připojených na jednu základnovou stanici až na 360 a zvýšit dosah stanice až na 30 km.

České radiokomunikace

Článek ze dne 10. března 2004 - středa