logo itpoint.cz

MF oslovuje zájemce o privatizaci státního podílu v Českém Telecomu

Tržní hodnota vládního podílu v dominantním poskytovateli telekomunikačních služeb v České republice se pohybuje kolem dvou miliard USD, tedy asi 50 miliard korun. Analytici odhadují, že stát by mohl za akcie utržit 50 až 65 miliard Kč ...

Ministr financí Bohuslav Sobotka z titulu funkce předsedy Prezídia Fondu národního majetku České republiky pověřil Credit Suisse First Boston a Českou spořitelnu, poradce Fondu národního majetku ČR, aby formálně oslovili potencionální uchazeče o privatizaci majetkové účasti státu ve společnosti Český Telecom s žádostí o předběžné vyjádření zájmu.

Vládě budou k rozhodnutí předloženy tři návrhy strategie prodeje :

  1. přímý prodej
  2. prodej na kapitálových trzích
  3. kombinace obou předchozích variant

MF ČR

Ministerstvo již dříve sdělilo, že vláda rozhodne o formě prodeje firmy nejpozději v říjnu. Ministr dnes zároveň pověřil poradenské konsorcium Credit Suisse First Boston a Českou spořitelnu, aby formálně oslovili potencionální uchazeče o privatizaci s žádostí o předběžné vyjádření zájmu. Vláda již ve středu stanovila devítičlennou komisi, která by měla prodej Telecomu koordinovat. O jejím personálním složení nejednala. Tržní hodnota vládního podílu v dominantním poskytovateli telekomunikačních služeb v České republice se pohybuje kolem dvou miliard USD, tedy asi 50 miliard korun. Analytici odhadují, že stát by mohl za akcie utržit 50 až 65 miliard Kč. Vláda doufá, že o ziskový Telecom projeví zájem některá z velkých telekomunikačních firem. Zájem již vyjádřily dánská TDC, kterou finančně podporuje Goldman Sachs, a britský Vodafone, hovoří se i o mobilní firmě Orange. Objevily se i zprávy o zájmu švýcarského Swisscomu či domácí finanční skupiny PPF.

ČTK

Článek ze dne 10. září 2004 - pátek