logo itpoint.cz

Microsoft varuje před virem MyDoom.B

Dobré rady od Microsoftu a IOLu ! Společnost Microsoft varuje uživatele počítačů před novým počítačovým virem červího typu, který se začal šířit internetem a dostal jméno W32/MyDoom@MM. Tento červ dokáže skrýt adresu svého odesílatele a může generovat e-mailové zprávy, které vypadají, jakoby byly odeslány společností Microsoft ...

Společnost Microsoft varuje uživatele počítačů před novým počítačovým virem červího typu, který se začal šířit internetem a dostal jméno W32/MyDoom@MM. Tento červ dokáže skrýt adresu svého odesílatele a může generovat e-mailové zprávy, které vypadají, jakoby byly odeslány společností Microsoft. Řada adres použitých červem MyDoom jsou také platné adresy, které byly zneužity k nepřátelskému účelu. Vir červího typu MyDoom je známý i pod názvem Novarg, Shimg a Mimail.R.

Microsoft kromě intenzivního informování uživatelů jak se ochránit, vypsal odměnu ve výši 250 000 amerických dolarů (detaily ZDE) za informace vedoucí k dopadení tvůrců viru MyDoom. MyDoom.B je mutací dříve objeveného MyDoom.A, též známého pod označením Novarg. Červ po infikování počítače automaticky rozesílá infikované zprávy na kontakty uvedené v adresáři a blokuje přístup na webové stránky antivirových společností a www.microsoft.com. Dále zanechá v infikovaném počítači bezpečnostní díru, takzvaná zadní vrátka, která dovolí hackerovi bez vědomí uživatele vir dále modifikovat.

Společnost Microsoft radí uživatelům, aby okamžitě odstranili zprávy u nichž nemohou získat potvrzení odesílatele o tom, že daná zpráva obsahuje bezpečnou a vědomě zaslanou přílohu.

"V případě, že obdržíte podezřelou zprávu, která se zdá být odeslána společností Microsoft, jde s největší pravděpodobností o nakažený email, neboť společnost Microsoft nikdy software prostřednictvím elektronické pošty nedistribuuje," vysvětluje Jiří Grund, tiskový mluvčí českého zastoupení společnosti Microsoft.

Společnost Microsoft doporučuje před virovou nákazou obranu blokováním potenciálně škodlivých příloh na internetových poštovních bránách. V případě tohoto červa blokujte všechny přílohy s příponou .zip. K blokování nakažených zpráv je možné využít i funkcí nejnovějších verzí aplikací Outlook a Outlook Express.

Více informací naleznete na internetových stránkách http://www.microsoft.com/cze/security/antivirus/mydoom.asp.

Microsoft

Další dobré rady, jak se vypořádat s virem W32.Novarg / MyDoom naleznete na stránkách IOLu - ZDE.

Článek ze dne 3. února 2004 - úterý