logo itpoint.cz

Microsoft zavádí vlastní servis stahování hudby z internetu

Microsoft zahájil zkušební provoz vlastního internetového servisu pro stahování hudebních nahrávek a pouští se tak do přímého souboje s populárním servisem iTunes firmy Apple Computer. Servis MSN Music nabízí stahování nahrávek po 99 centech (asi 26 korun), tedy za stejnou cenu jako Apple. Uživatelé se k němu mohou dostat z internetového prohlížeče nebo z nové verze mediálního přehrávače Windows Media Player.

Americká společnost Microsoft zahájila zkušební provoz vlastního internetového servisu pro stahování hudebních nahrávek. Pustila se tak do přímého souboje s populárním servisem iTunes firmy Apple Computer.

Servis MSN Music nabízí stahování nahrávek po 99 centech (asi 26 korun), tedy za stejnou cenu jako Apple. Uživatelé se k němu mohou dostat z internetového prohlížeče nebo z nové verze mediálního přehrávače Windows Media Player.

"Věříme, že jsme připravili lepší servis, než má Apple," řekl v rozhovoru s agenturou Reuters viceprezident MSN Yusuf Mehdi. Ten uvedl, že MSN Music odstartuje s více než 100.000 nahrávkami a nabídka se rychle rozroste na více než milion písní. Podle Mehdiho budou mít nahrávky díky lepší technologii kvalitnější zvuk než nahrávky ze servisu iTunes.

Microsoft se hudebním servisem snaží především přitáhnout více uživatelů portálu MSN. Zisky této vstupní brány na internet závisejí na příjmech z reklamy, a ty se zvyšují s počtem uživatelů. Apple naopak nabízí hudbu z internetu hlavně proto, aby prodal více svých přenosných přehrávačů iPod.

Microsoft si hodně slibuje od toho, že bude prvním internetovým servisem, který bude moci nabízet písně Beatles. Chlubí se také tím, že má jednodušší a přehlednější vstup do servisu než iTunes.

Microsoft rovněž hodlá integrovat MSN Music s připravovaným vyhledávačem MSN Search. Tím chce softwarový gigant konkurovat firmě Google, která nyní provozuje světově nejpopulárnější internetový vyhledávač.

Mehdi prohlásil, že jedním z klíčových rozdílů mezi MSN Music a iTunes bude to, že uživatelé nebudou omezeni na jediný duh přístroje, ale budou si moci vybrat z celé škály zařízení a servisů. V Evropě mají být tato zařízení k dispozici v polovině září, uvedla firma.

MSN Music bude přitom jen jedním ze servisů, k nimž budou mít uživatelé přístup přes přehrávací program Windows Media Player. Stahováním hudby zde nabízet také například firma Napster. Přenosné přehrávače, v nichž se bude stažená hudba ukládat a které budou fungovat s Windows, již vyrábějí firmy jako Dell, Rio nebo Creative.

ČTK

Článek ze dne 3. září 2004 - pátek