logo itpoint.cz

Ministerstvo informatiky papírové zdravotní knížky nepodpoří

MI bude rozhodně trvat na zavedení elektronické zdravotní knížky na čipové kartě. Ministerstvo zdravotnictví hodlá prosazovat papírovou podobu zdravotní knížky ...

V nedávné době média referovala o nové koncepci Ministerstva zdravotnictví a jeho záměru zavést takzvané zdravotní knížky občana, které by obsahovaly aktuální informace o zdravotním stavu včetně například krevní skupiny a údajů o očkování.

Ministerstvo informatiky tento záměr podporuje, ovšem s jednou zásadní výhradou: zatímco Ministerstvo zdravotnictví hodlá prosazovat papírovou podobu zdravotní knížky, Ministerstvo informatiky bude rozhodně trvat na zavedení elektronické zdravotní knížky.

Informační a komunikační technologie jsou podmínkou pro účinnou spolupráci zdravotnických zařízení a zvýšení dostupnosti a kvality poskytované péče. V tomto smyslu, v souladu s cíli Evropské unie, se k zavádění informačních a komunikačních technologií do zdravotnictví vláda zavázala ve Státní informační a komunikační politice.

Elektronické nástroje komunikace navíc umožňují minimalizovat riziko zneužití osobních údajů. Zatímco v případě ztráty nebo odcizení papírové zdravotní knížky zneužití zabránit nelze, elektronická zdravotní knížka na čipové kartě může být chráněna celou řadou bezpečnostních prvků (PIN, šifrování, elektronický podpis).

Na riziko zneužití papírové podoby zdravotní knížky již poukázal Úřad pro ochranu osobních údajů.

Návrh Koncepce péče o zdraví v ČR je zveřejněn ZDE (+ veřejná diskuse).

MI ČR

Článek ze dne 10. prosince 2004 - pátek