logo itpoint.cz

Ministerstvo průmyslu preferuje strategisckého investora pro Český Telecom

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban preferuje prodej státních 51 procent akcií v Českém Telecomu strategickému investorovi před jejich nabídkou na kapitálových trzích. Obě varianty jsou ale v této chvíli možné. Výběr strategického investora je podle ministra bezpečnější cesta k zajištění další perspektivy podniku respektive jeho existence.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban preferuje prodej státních 51 procent akcií v Českém Telecomu strategickému investorovi před jejich nabídkou na kapitálových trzích. Obě varianty jsou ale v této chvíli možné.

Výběr strategického investora je podle ministra bezpečnější cesta k zajištění další perspektivy podniku respektive jeho existence. Telecom má 3,6 milionu pevných linek a prostřednictvím 100procentní dceřiné firmy Eurotel i 4,3 milionu uživatelů mobilních telefonů.

Nová vláda plánuje zahájení veřejné soutěže na prodej podílu v dominantním telekomunikačním operátoru v září. Nejdříve však musí na základě doporučení privatizačního poradce rozhodnout o variantě prodeje. Za akcie Telecomu by mohla podle ekonomů získat mezi 50 a 65 miliardami korun.

Zájem o Telecom již projevila dánská TDC společně s bankou Goldman Sachs. Poradce pro případnou účast v privatizaci si již najal britský Vodafone a vládní úředníci hovoří i o zájmu Orange. Oba mobilní operátoři však mají zájem především o největšího tuzemského mobilního operátora Eurotel. Dalším potenciálním zájemcem je finanční skupina PPF.

ČTK

Článek ze dne 17. srpna 2004 - úterý