logo itpoint.cz

Ministr informatiky chce zavést odpočet DPH za rychlý internet

Vladimír Mlynář chce zavést možnost odečíst si DPH zaplacenou za vysokorychlostní připojení k internetu z daňového základu pro daň z příjmů. Lidé by si tak po úpravě daňových zákonů mohli odečíst z platby za internet až 19 procent. Mlynář to navrhuje v Národní politice pro vysokorychlostní přístup, kterou by měla do konce roku projednat vláda.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář chce zavést možnost odečíst si DPH zaplacenou za vysokorychlostní připojení k internetu z daňového základu pro daň z příjmů. Lidé by si tak po úpravě daňových zákonů mohli odečíst z platby za internet až 19 procent. Mlynář to navrhuje v Národní politice pro vysokorychlostní přístup, kterou by měla do konce roku projednat vláda.

Podle Mlynáře by tak stát mohl uživatelům kompenzovat letošní zvýšení DPH za internet z pěti na 19 procent, protože zařazení internetu do snížené sazby EU neumožňuje. Připustil ale, že při prosazování návrhu zřejmě narazí na odpor ministra financí. Telekomunikační komise ČSSD, tedy strany, do které patří i ministr financí Bohuslav Sobotka, přitom Mlynáře vyzvala, aby do návrhu zapracoval úplné osvobození plateb za rychlý internet od daně.

Součástí materiálu je i návrh použít jedno procento z výnosu prodeje 51,1 procenta akcií Českého Telecomu na podporu vysokorychlostního internetu, zejména na úrovni samosprávy a neziskových organizací. Výnos z prodeje ekonomové odhadují na 50 až 60 miliard Kč. Více než na budování infrastruktury by se ale podpora měla soustředit na budování on-line služeb.

K projektům navrhovaným pro státní podporu patří digitalizace sbírek a archiválií národní knihovny, památníku národního písemnictví, národního muzea a národní galerie a příprava zvláštního zákona o doručování, který by umožnil elektronické doručování zejména pro podnikatele.

Cílem navrhované strategie je nejpozději do roku 2010 dosáhnout v oblasti vysokorychlostního internetu úrovně vyspělých evropských zemí. Zatímco v nejvyspělejších státech EU připadá na 100 lidí 12 internetových přípojek, v ČR to jsou tři přípojky. Za vysokorychlostní připojení materiál považuje připojení o rychlosti minimálně 256 kbit/s.

Podle nedávné studie listu The Economist ČR sice zaostává v rozvoji vysokorychlostního přístupu, ale patří jí prvenství v kvalitě on-line služeb pro podnikatele mezi novými členy a kandidáty EU a druhé místo za Estonskem v oblasti počítačové gramotnosti a vládní politiky.

ČTK

Článek ze dne 3. prosince 2004 - pátek