logo itpoint.cz

Mobilní telefon se mění ve vysílačku s technologií Push-to-Talk

Společnost Siemens mobile chce posunout vpřed vývoj na trhu mobilních telefonů obsahujících funkci PoC - "Push-to-Talk over Cellular" - a zaujmout v této oblasti přední postavení. Do poloviny roku 2004 bude Siemens mobile prvním poskytovatelem na světě, který celou svou produktovou řadu přizpůsobí službě PoC, založené na otevřené specifikaci dostupné všem dodavatelům.

Společnost Siemens mobile chce posunout vpřed vývoj na trhu mobilních telefonů obsahujících funkci PoC - "Push-to-Talk over Cellular" - a zaujmout v této oblasti přední postavení. Do poloviny roku 2004 bude Siemens mobile prvním poskytovatelem na světě, který celou svou produktovou řadu přizpůsobí službě PoC, založené na otevřené specifikaci dostupné všem dodavatelům.

A zavedení technologie bude skutečně komplexní – od mobilních telefonů po komponenty a infrastrukturu mobilních sítí. V současné době již probíhá rozsáhlé testování. V první polovině příštího roku budou mobilní operátoři v Evropě , USA a Asii provádět vlastní zkušební provoz technologie Siemens. Komerční spuštění služeb push-to-talk plánují tyto společnosti v polovině roku 2004.

Technologie PoC nabízí operátorům slibný tržní potenciál. Uživatelé projevují o funkci PoC na mobilním telefonu značný zájem, protože pouhým stisknutím tlačítka se lze dovolat buď jedné osobě nebo celé skupině lidí. A podobně jako vysílačka, přijímá takový mobilní telefon příchozí hlasové zprávy automaticky. Při použití handsfree příslušenství mobilního telefonu a díky vlastnosti GPRS - "být stále na příjmu", není příjemce nijak omezován a pro příjem není vyžadována žádná speciální činnost. Jde tedy o jednoduchou aplikaci, která mobilnímu telefonu dodá atraktivní a flexibilní funkci, a zejména skupinám nabízí spontánní a jednoduchou komunikaci.

Mobilní operátoři mohou zavedením funkce PoC zvýšit výnos z investic do sítí GSM/GPRS, a zákazníkům tak nabídnout další uživatelsky příjemnou službu. Protože je technologie PoC založena na stávající síti mobilního operátora, její instalace a implementace je ekonomická a rychlá. Nasazení PoC je přirozený krok směrem k UMTS, protože využívá IMS (IP-based Multimedia Subsystem) platformy, která dokáže zajistit požadovanou kvalitu IP (Internet Protocol) spojení. Tato technologie je zaváděna do mobilních sítí spolu se třetí generací mobilních komunikací - UMTS. Potenciál PoC je zřejmý již ze značného zájmu operátorů – v první polovině příštího roku bude novou službu testovat více než deset mobilních operátorů z celého světa, kteří ji plánují komerčně spustit do června 2004. O technologii PoC projevili veliký zájem zejména v Německu, Itálii, Velké Británii, Číně a USA. V dlouhodobém horizontu bude služba fungovat se všemi obvyklými mobilními standardy, které podporují hlasové služby založené na internetovém protokolu: GSM/GPRS, UMTS i W-LAN.

Siemens mobile patří mezi inovativní firmy na trhu mobilních služeb a jako taková podporuje otevřené standardy. Spolu s předními firmami působícími v oboru mobilních komunikací schválila první specifikaci PoC v září 2003. Kompatibilní řešení jsou jedinou cestou rozvoje masového trhu a dobrou možností nabídnout zákazníkům bezproblémovou komunikaci. Mobilní operátoři budou moci začít používat mobilní telefony Siemens s funkcí PoC pro testovací účely již v první polovině roku 2004. Po testovacím období si budou moci koncoví zákazníci přístroje zakoupit v obchodech. Tuto službu budou obsahovat prakticky všechny modely Siemens střední třídy v roce 2005.

Lothar Pauly, člen představenstva Siemens mobile k tomu uvedl : "Technologie PoC je téma globálního zájmu, které se v roce 2004 stane obrovským hitem. Do rozvoje trhu vkládáme mnoho úsilí a díky našemu know-how v oblasti mobilních telefonů, middleware, aplikací a infrastruktury budeme prvním dodavatelem, který zákazníkům představí kompletní a ucelenou nabídku v oblasti PoC, založenou na otevřené specifikaci dostupné všem dodavatelům. Nechceme žádná privátní řešení."

Siemens

Článek ze dne 6. ledna 2004 - úterý