logo itpoint.cz

Monetka.cz s požehnáním ČNB

Česká národní banka udělila společnosti Computer Press a.s., jako jedinému nezávislému nebankovnímu subjektu v České republice, povolení k provozu internetové peněženky Monetka.cz. V prostředí českého Internetu tak po necelých dvou letech prodlevy konečně znovuvzniká platební nástroj, umožňující velice snadno, velice rychle a bez poplatkové či provizní zátěže převádět platby zejména drobných a malých částek – od desetihaléřů po stokoruny.

Česká národní banka udělila společnosti Computer Press a.s., jako jedinému nezávislému nebankovnímu subjektu v České republice, povolení k provozu internetové peněženky Monetka.cz, tj. "souhlas k vydávání elektronických peněžních prostředků, za účelem provozování internetového systému elektronické peněženky Monetka".

V prostředí českého Internetu tak po necelých dvou letech prodlevy konečně znovuvzniká platební nástroj, umožňující velice snadno, velice rychle a bez poplatkové či provizní zátěže převádět platby zejména drobných a malých částek – od desetihaléřů po stokoruny.

Událost komentuje Jiří Hlavenka, předseda představenstva společnosti: „Udělení tohoto povolení Českou národní bankou nás nesmírně těší – po téměř dvou letech práce na systému, vyjednávání, realizace požadovaných technických i provozních úprav jsme byli schopni jako jediný nezávislý nebankovní subjekt v ČR obstát a získat povolení k vydávání elektronických peněžních subjektů.

Český Internet dnes potřebuje jednoduchý platební prostředek více než kdykoli dříve, jeho neexistence (na rozdíl od všech internetově vyspělých zemí na světě) silně brzdila, ba znemožňovala řadu typů internetového podnikání, postavených na převodech drobných a malých peněžních částek. Nyní, díky systému Monetka.cz, tato překážka mizí.

Co je to internetová peněženka ?

Internetová peněženka je nástroj, který umožňuje uživatelům Internetu velice snadno, rychle a bez rizika platit za nákupy zboží a využívání placených služeb na Internetu. Uživatel, který si přeje peněženku využívat, si ji (prostřednictvím velmi jednoduché registrace) zřídí, a následně ji převodem z účtu naplní (lze provést okamžitě, např. prostřednictvím internetového bankovnictví). 
Od tohoto okamžiku může uživatel touto peněženkou platit za nákupy zboží a služeb na Internetu v těch obchodech či místech poskytujících služby, které tento způsob platby povolují. Realizace platby trvá cca deset vteřin, není zatížena vůbec žádnými poplatky ani provizemi, jako je tomu např. u tzv. Premium SMS, a je možno převádět libovolně malé finanční částky.

Historie internetové peněženky Monetka.cz

Internetová peněženka Monetka.cz byla zprovozněna na začátku roku 2002, a během necelého roku provozu získala několik tisíc uživatelů, kteří ji rutinně využívali ke svým nákupům v prostředí českého Internetu. Vzhledem k novelizaci zákonného ustanovení však bylo nutné její provoz k 1.1. 2003 pozastavit. Vzhledem k otevřené možnosti získat výjimku na vydávání elektronických platebních prostředků probíhalo mezi provozovatelem internetové peněženky a Českou národní bankou jednání o získání příslušného povolení, které bylo v září roku 2004 završeno úspěchem.

Současný stav a další kroky internetové peněženky Monetka.cz

Po získání povolení je připravováno znovuspuštění internetové peněženky Monetka.cz, včetně obnovení (otevření) všech účtů uživatelů tohoto systémů. Současně je realizována „vzorová“ implementace peněženky v prostředí českých internetových obchodů, plné spuštění a otevření české internetové veřejnosti se očekává během několika dnů.

Computer Pres

Článek ze dne 29. září 2004 - středa

Program pro evidenci a plánování předepsané údržby strojů a zařízení.
Životnost 70 000 hod., 5 let záruka. Snižte spotřebu energie až o 68%!
Půjčky na cokoliv a kdykoliv 24/7 Vše vyřídíte pohodlně online odkudkoliv.