logo itpoint.cz

Monopol České pošty se do dvou let ztenčí na polovinu

Oblast poštovních služeb, které může na trhu poskytovat pouze Česká pošta by se měla v roce 2006 zúžit zhruba na polovinu současného stavu. Nyní má podnik takzvanou výhradu na doručování psaní do 100 gramů za cenu do 19 korun, tedy asi trojnásobku běžné ceny. Od ledna 2006 bude moci konkurence podle směrnice EU doručovat psaní již od hmotnosti 50 gramů.

Oblast poštovních služeb, které může na trhu poskytovat pouze Česká pošta by se měla v roce 2006 zúžit zhruba na polovinu současného stavu. Nyní má podnik takzvanou výhradu na doručování psaní do 100 gramů za cenu do 19 korun, tedy asi trojnásobku běžné ceny. Od ledna 2006 bude moci konkurence podle směrnice EU doručovat psaní již od hmotnosti 50 gramů, uvedla mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Rozsah poštovní výhrady je nyní v tuzemsku stejný jako ve většině zemí EU. Plně liberalizovaný trh má pouze Finsko a Švédsko. Naopak Polsko má i po vstupu do unie v rámci přechodného období monopol na zásilky do 350 gramů, který do května platil i v ČR. Zatímco ve většině evropských zemí zajišťuje základní služby na základě licence jediný podnik, ve Velké Británii jsou to vedle Královské pošty další dvě firmy.

O dalším uvolňování poštovního trhu by měla unie rozhodnout na konci roku 2006, kdy bude mít evropský parlament a rada k dispozici návrh buď na úplné zrušení výhrady, nebo na další etapu jejího omezování. O úplném zrušení monopolu většina zemí uvažuje v letech 2007 až 2009.

Česká pošta si svůj monopol zachovává jako formu kompenzace za to, že poskytuje základní služby za stejných podmínek po celém území ČR, tedy i v místech, kde je to ztrátové. Plná konkurence již existuje u doručování psaní o hmotnosti nad 100 gramů, na balíkovém trhu i trhu expresních služeb. Kurýrní firmy ale již konkurují i při doručování zásilek do 100 gramů, protože je vozí za cenu vyšší než 19 korun.

Konkurence na tuzemském poštovním trhu se objevila v první polovině 90. let a zaměřuje se především na doručování balíků a expresních zásilek v ČR i do zahraničí. Poště konkurují nadnárodní giganty DHL, TNT nebo UPS, ale i místní firmy jako je Messenger nebo Sprinter či jednotlivci. Celkem na trhu působí zhruba desítka konkurentů.

K odbourání bariér a zkvalitnění regulace tuzemského poštovního trhu by měla přispět novela zákona o poštovních službách, kterou bude ve středu projednávat vláda. Ta mimo jiné přesunuje poštovní služby ze skupiny vázaných živností mezi živnosti volné. Zájemci o poskytování služeb tak nebudou muset žádat o souhlas ministerstvo informatiky.

Novela rovněž převádí úlohu regulátora poštovního trhu z ministerstva informatiky na Český telekomunikační úřad. Podle práva EU by měl být regulátor nezávislý, což v případě ministerstva neplatilo, protože to je zároveň zakladatelem České pošty. Zákon by měl odstranit i další rozpory s právem EU, upřesnit povinnosti pošty i regulátora a stanovit základní pravidla pro ceny služeb pošty.

Česká pošta disponuje s 3400 pobočkami jednou z nejhustších sítí v Evropě. Státní podnik by se měl možná ještě letos přeměnit na státem vlastněnou akciovou společnost. S prodejem podílu ve firmě však současná vláda nepočítá. V ostatních zemích bývá většinový podíl v dominantních poskytovatelích poštovních služeb rovněž v rukou státu.

ČTK

Článek ze dne 19. května 2004 - středa