logo itpoint.cz

Na Slovensku už je možné používat elektronický podpis

Národní bezpečnostní úřad SR akreditoval první certifikační autoritu na Slovensku. Od tohoto okamžiku je možné používat nejbezpečnější formu elektronického podpisu, zaručený elektronický podpis, který má uplatnění především v administrativním styku se státní správou ...

Národní bezpečnostní úřad - NBÚ v těchto dnech schválil certifikační autoritu, která bude vydávat certifikáty o elektronickém podpisu. Reálné využívání podpisu ale závisí na úřadech, které zatím na to nejsou dostatečně připraveny.

"Národní bezpečnostní úřad akreditoval první certifikační autoritu na Slovensku. Od tohoto okamžiku je možné používat nejbezpečnější formu elektronického podpisu, zaručený elektronický podpis, který má uplatnění především v administrativním styku se státní správou," řekl na dnešní tiskové konferenci šéf NBÚ Aurel Ugor.

O certifikáty mohou požádat občané nebo společnosti, které upřednostní elektronickou komunikaci s úřady. Za certifikát na podpis zaplatí roční poplatek 600 až 1000 slovenských korun.

Rozsáhlému využívání elektronického podpisu zatím brání nepřipravenost státních orgánů. Pilotní projekty by letos mohly spustit celní a daňové úřady, soudí ředitel sekce elektronického podpisu NBÚ Peter Oravec. Daňové přiznání by tak mohlo být možné podat elektronicky už příští rok.

V České republice je možné využít elektronický podpis na podávání daňových přiznání necelý rok. Letos by mohly začít podniky podávat elektronicky přiznání k dani z příjmů.

ČTK

Článek ze dne 9. února 2004 - pondělí