logo itpoint.cz

Nokia a Orange hledají dobré programátory

Nokia a přední mobilní operátor Orange vyzývají vývojové pracovníky z celého světa programující na platformách Java, Symbian OS a Series 60 k tvorbě senzačních mobilních aplikací, zejména pro sítě třetí generace WCDMA, ale také pro koncová zařízení podporující technologii GPRS.

Nokia a přední mobilní operátor Orange vyzývají vývojové pracovníky z celého světa programující na platformách Java, Symbian OS a Series 60 k tvorbě senzačních mobilních aplikací, zejména pro sítě třetí generace WCDMA, ale také pro koncová zařízení podporující technologii GPRS. Na konferenci JavaOne v San Franciscu zahájily obě tyto velké mobilní komunikační společnosti dvoufázovou soutěž pro programátory mobilních aplikací s názvem Orange-Nokia Developer Challenge.

Tato soutěž dává programátorům šanci vyvinout bohaté a inovativní aplikace na akci Orange Code Camp, která se bude konat od 13. do 16. září ve vědeckém parku Futuroscope poblíž francouzského města Poitiers. Předpokládá se, že se na akci Orange Code Camp sejde až 250 vývojových projektantů, kteří se budou zabývat skutečným vývojem a programováním, a to ve spolupráci s předními experty společnosti Orange a jejích hlavních partnerů, včetně hlavního sponzora akce - společnosti Nokia. Zúčastnit se budou moci kvalifikovaní, inovativní programátoři se zkušenostmi v oblasti komerčních aplikací a se znalostmi vývoje aplikací. Šťastní vybraní finalisté budou mít možnost uzavřít komerční smlouvu se společností Orange o podpoře a propagaci svých aplikací.

První ze soutěží - Java Challenge - začne na konferenci JavaOne. Programátoři mají předložit své nejlepší a nejinovativnější nápady na aplikace do konce července. Nejlepší návrhy na aplikace v jazyce Java pak budou vybrány v polovině srpna. Vybraným programátorům se dostane přednostní podpory a budou mít k dispozici vývojové nástroje, a to jak před akcí Orange Code Camp, tak v jejím průběhu, aby jejich aplikace mohly do konce října získat osvědčení Java Verified.

Soutěž Symbian Challenge bude zahájena na akci Orange Code Camp, kde budou účastníci moci o svých nápadech na aplikace pro platformy Symbian OS a Series 60 diskutovat přímo s předními odborníky na systém Series 60. Tato soutěž se zaměří zejména na technologii třetí generace WCDMA. Vývojáři s nejkreativnějšími nápady na aplikace budou moci až do konce října využívat program převodu kompetencí a budou mít přístup k sadě vývojových nástrojů pro platformu Series 60. Na závěr této druhé soutěže budou nejlepší aplikace finalizovány, aby mohly do konce února 2005 získat osvědčení Symbian Signed.

"My v Orange jsme pyšní na nabídku inovativních aplikací, kterou jsme pro naše zákazníky připravili. Naším cílem je rozšířit portfolio aplikací a nabízet ty nejlákavější služby na trhu. Mobilní přístroje postavené na Series 60, otevřené softwarové základně společnosti Nokia pro inteligentní telefony, poskytují vývojářům vynikající platformu pro tvorbu a nasazování nových zajímavých aplikací," říká Richard Hanscott, viceprezident divize Business Developments and Partners skupiny Orange.

Jako hlavní sponzor bude Nokia v průběhu akce Orange Code Camp klíčovým partnerem při poskytování vývojové podpory v rámci společných soutěží Developer Challenge. Nokia poskytne koncová zařízení, přístup k sadě svých vývojových nástrojů pro platformy Series 60 a Series 40, a také technickou podporu prostřednictvím programu Forum Nokia (www.forum.nokia.com). Nokia bude vedle podpory vývoje aplikací pomáhat také při auditu a certifikaci.

"Jsme velice rádi, že můžeme jednomu z předních operátorů poskytnout podporu při vývoji mobilních aplikací, a věříme, že součinnost mezi programy Orange Partner a Forum Nokia povede k zajímavé a prospěšné propozici vývojovým pracovníkům společnosti Orange. Jako součást této propozice nabízíme účastníkům soutěže Developer Challenge v našich platformách Series 40 a Series 60 nejnovější prvky," říká Lee Epting, viceprezident programu Forum Nokia.

Nokia považuje rok 2004 za rok masového nástupu sítí třetí generace, jelikož mnozí významní světoví operátoři budou služby třetí generace WCDMA slavnostně spouštět právě letos.

"Tento projekt demonstruje přidanou hodnotu nabídky standardizovaných řešení společnosti Nokia pro koncová zařízení třetí generace. Ve chvíli, kdy společnost Orange rozjíždí své sítě WCDMA, nastal pro vývojáře čas zapojit veškerou kreativitu," říká Pertti Melamies, viceprezident obchodní jednotky Networks společnosti Nokia.

O programu Forum Nokia
Celosvětový vývojářský program Forum Nokia poskytuje vývojářům přístup k nástrojům, technickým informacím, podpoře a distribučním kanálům, které potřebují k tvorbě a prodeji svých aplikací po celém světě. Ze svých poboček v USA, Evropě, Japonsku, Číně a Singapuru poskytuje Forum Nokia technickou a obchodně-vývojovou podporu vývojářům a operátorům, a pomáhá jim tak dosahovat jejich cíle, kterým je úspěšné spouštění aplikací a služeb pro spotřebitele a podniky. Další informace jsou k dispozici na internetových stránkách www.forum.nokia.com.

O programu Orange Partner
Orange Partner je globální partnerský a vývojářský program jednoho z předních světových mobilních operátorů - společnosti Orange. Tento program poskytuje tvůrcům mobilních aplikací online školení, výzkumnou databázi, nástroje, testovací procesy, rozhraní pro programování aplikací a peer-to-peer spojení prostřednictvím portálu programu Orange Partner - www.developers.orange.com. Účastníkům programu poskytuje také přístup k celosvětovým vývojovým střediskům společnosti Orange a k celé řadě dalších podpůrných služeb. Program Orange Partner byl vytvořen proto, aby poskytoval podporu programátorům, kteří chtějí vyvíjet a navrhovat řešení, která by mohla být dále distribuována zákaznické základně čítající více než 50 milionů uživatelů v 19 zemích světa.

Nokia

Článek ze dne 1. července 2004 - čtvrtek