logo itpoint.cz

Nokia představuje první chytrý telefon podporující technologii EDGE

Obrazový telefon Nokia 6620 využívá TFT obrazovku s 65 000 barevnými odstíny k prohlížení statických obrázků a videoklipů zaznamenaných integrovanou VGA kamerou a za použití vestavěného mobilního přehrávače RealOne též k zobrazování video nahrávek přenášených v reálném čase po síti EDGE. Nokia 6620 v sobě spojuje produktivitu obchodního nástroje a zábavnou funkci multimediálního přístroje ...

V záři světel a v rušné atmosféře náměstí Times Square v New Yorku společnost Nokia slavnostně představila nový obrazový telefon Nokia 6620, první chytrý telefon určený pro americké trhy, který jen optimalizován pro použití v nových vysokorychlostních sítích EDGE.

Obrazový telefon Nokia 6620 využívá TFT obrazovku s 65 000 barevnými odstíny k prohlížení statických obrázků a videoklipů zaznamenaných integrovanou VGA kamerou a za použití vestavěného mobilního přehrávače RealOne též k zobrazování video nahrávek přenášených v reálném čase po síti EDGE.

Při pořizování fotografií mají uživatelé možnost použít dvojnásobný digitální zoom a samospoušť, aby se mohl bavit opravdu každý, přičemž rozšířená paměť umožňuje uložení stovek nebo dokonce tisíců obrázků. Vysoce výkonná platforma Series 60 založená na operačním systému Symbian umožňuje tvorbu obsahově bohatších aplikací včetně obchodních a produktivitu zvyšujících nástrojů, jakými jsou elektronická pošta, bezdrátová synchronizace PDA dat, plně integrovaný internetový prohlížeč (HTML 4.01, XHTML/CSS a WML) a široký sortiment aplikací poskytovaných třetími stranami. Předpokládá se, že obrazový telefon Nokia 6620 (GSM/GPRS/EDGE 850/1900/1800 MHz) se na pultech obchodů objeví v druhém čtvrtletí 2004.

Celá řada nejnovějších multimediálních funkcí nabízí majitelům obrazového telefonu Nokia 6620 nespočet způsobů pro zaznamenávání, sdílení a využívání multimediálního obsahu. Multimediální zprávy se objevily s počátkem používání technologie SMIL (Synchronized Multimedia Integration Language). Ta umožňuje zakomponování obrazu, zvuku a textu do jediné MMS zprávy a poté jejich příjem přesně v tom pořadí, jaké odesílatel požaduje. Integrovaný odsunovací program umožňuje přímé odesílání obrázků internetovým fotografickým službám, kde lze obrázky uchovávat, třídit, sdílet nebo z nich zhotovovat fotografie. Kromě toho lze obrázky snadno tisknout doma na tiskárnách podporujících přenos prostřednictvím bezdrátového rozhraní Bluetooth. Obrazový telefon Nokia 6620 také podporuje inovativní doplňky včetně prohlížeče obrázků Nokia Image Viewer k prohlížení fotografií a obrazových prezentací na televizní obrazovce a obrazového rámečku Nokia Picture Frame pro samostatné uchovávání a zobrazování oblíbených obrázků.

Díky vysoké přenosové rychlosti technologie EDGE dokáže uživatel obrazového telefonu Nokia 6620 přijímat video nahrávky přímo v reálném čase. Vestavěný mobilní přehrávač RealOne má přístup k obrovskému archivu existujících video nahrávek ve formátu Real i k novému obsahu 3GPP určenému konkrétně pro mobilní přístroje. Obrazový telefon Nokia 6620 podporuje oba typy souborů a může tak prezentovat zajímavý multimediální obsah dneška, jakým je sport, zprávy, finance a zábava, a je také připraven na mobilní obsah budoucnosti. Díky spojení technologie EDGE s kompletním internetovým prohlížečem v telefonu Nokia 6620 mají navíc uživatelé prostřednictvím vysokorychlostní sítě možnost efektivního přístupu prakticky k veškerému online obsahu.

"Obrazový telefon Nokia 6620 nabízí nejnovější technologie jak pro obchodní, tak pro osobní využití, a to v překvapivě kompaktním a snadno ovladatelném provedení s hmotností necelých 130 g," říká ředitel provozu obrazových zařízení společnosti Nokia Randy Roberts. "Představením nástroje, který se vyznačuje rychlým přístupem k nejrůznějšímu obsahu, počínaje příjmem a přehráváním video nahrávek a stereofonní hudby ve formátu MP3 a konče přenosem elektronické pošty a souborů z podnikového intranetu, dáváme uživatelům zároveň možnost řídit a kontrolovat způsob využití mobility, kterou bezdrátová technologie přináší."

Vedle multimediálního použití může obrazový telefon Nokia 6620 také s úspěchem posloužit jako efektivní mobilní obchodní nástroj. Přístroj je postaven na platformě Series 60 a podporuje řadu obchodně zaměřených aplikací, které společnostem umožňují bezpečnou mobilizaci dat i pracovních sil. Pro organizační účely přebírá Nokia 6620 funkci kapesního počítače PDA, který lze synchronizovat po rádiových vlnách nebo přímo ve spojení s osobním počítačem pomocí kabelu, infraportu nebo rozhraní Bluetooth. Jelikož Nokia 6620 obsahuje interní paměť a paměťovou kartu MMC, má ve standardní konfiguraci přes 40 MB paměti. Klienti pro správu elektronické pošty a okamžitý příjem a odesílání zpráv podporují efektivní textovou komunikaci, přičemž funkce sdělování přítomnosti umožňuje uživatelům oznámit spolupracovníkům svou současnou dostupnost. Obrazový telefon Nokia 6620 může také podporovat VPN klienty pro přístup za podnikové firewally, čímž zlepšuje přístup k podnikovým online informačním zdrojům, jako jsou intranetové servery.

Obchodní uživatelé mají k dispozici široký sortiment obchodních aplikací určených pro přístroje postavené na platformě Series 60 a tím i možnost přizpůsobit si svůj telefon Nokia 6620 instalací aplikací, které potřebují k tomu, aby si usnadnili práci v terénu a byli produktivnější. Některé aplikace, které jsou již na trhu, zahrnují softwarové balíčky zaměřené na zpracování textu, vykazování výdajů, správu dokumentů a cestovní agendu. Technologie EDGE, již telefon Nokia 6620 podporuje, navíc umožňuje mnohem rychlejší stahování těchto aplikací než v minulosti.

Nokia

Článek ze dne 20. ledna 2004 - úterý