logo itpoint.cz

Nokia zlevňuje telefony, chce získat zpět ztracený podíl na trhu

Nokia, v posledních dnech přechází do útoku a zlevňuje své přístroje. Napsal to ekonomický list Financial Times, který zjistil, že v některých případech se sleva pohybuje až kolem 25 procent. Nokia zaznamenala v prvním čtvrtletí pokles hrubého zisku o 17 procent a přiznala, že ji dohání konkurence ...

Největší světový výrobce mobilních telefonů, finská společnost Nokia, v posledních dnech přechází do útoku a zlevňuje své přístroje. Napsal to ekonomický list Financial Times, který zjistil, že v některých případech se sleva pohybuje až kolem 25 procent.

Nokia zaznamenala v prvním čtvrtletí pokles hrubého zisku asi o 17 procent na 1,21 miliardy eur (asi 40 miliard Kč) a přiznala, že ji dohání konkurence. Potvrzují to i průzkumy trhu, které mimo jiné ukázaly, že Nokia není příliš silná v kategorii přístrojů ve střední cenové relaci.

Finský podnik také začátkem roku ztratil část tržního podílu a nynější snaha zlevnit telefony souvisí s tím, že Nokia chce ztracený podíl získat zpět. Hrozbu pro Nokii představují například společnosti Samsung, SonyEricsson nebo Motorola.

Obchodníci tvrdí, že levnější přístroje by mohly prodej telefonů značky Nokia podpořit, analytici ale varují, že snížení ceny se pravděpodobně odrazí i v poklesu ziskových marží, a to až o pět procentních bodů. Snížení cen se týká téměř všech modelů, s výjimkou několika nejdražších.

Nokii v prvním čtvrtletí o dvě procenta klesly tržby, i když firma původně předpovídala jejich růst o tři až sedm procent. Nokia přiznala, že neúspěch způsobila nízká nabídka telefonů ve střední cenové relaci, a proto se nyní zaměří na její rozšíření. Podnik má nyní ve vývoji asi 40 nových přístrojů.

V loňském roce se podíl Nokie na celosvětovém trhu pohyboval kolem 38 procent, už ve čtvrtém čtvrtletí byl ale patrný pokles a nástup asijské konkurence.

ČTK

Článek ze dne 30. dubna 2004 - pátek