logo itpoint.cz

Nové způsoby zabezpečení národních domén .CZ

Společnost Globe Internet, největší komerční registrátor domén s národní koncovkou .CZ, spustila během března dva nové a v určitém smyslu revoluční modely registrace národních domén - Secure a Anonym. Domény s koncovkou .CZ lze zaregistrovat anonymně i zabezpečit ...

Společnost Globe Internet, největší komerční registrátor domén s národní koncovkou .CZ, spustila během března dva nové a v určitém smyslu revoluční modely registrace národních domén - Secure a Anonym.

Model Secure (registrace 990 Kč, udržovací poplatek na rok 1990 Kč) nabízí držiteli zaregistrované domény jistou kontrolu nad veškerými změnami na doméně a jistotu včasných úhrad všech poplatků, které s držením a užíváním poplatků souvisí. Držitel domény udržované v tomto modulu by se tak neměl bát opomenutí expirace užívané domény.

Jedním z hlavních účelů tohoto modelu je bezpochyby snaha umožnit zákazníkům, aby předešli ztrátě své domény, jak se to mnoha příliš zaměstnaným držitelům, kteří měli rychlejší konkurenci, doposud nejednou stalo.

Model Anonym (registrace 3000 Kč, udržovací poplatek na rok rovněž 1990 Kč) už ve svém názvu napovídá, že umožňuje utajit citlivé kontaktní údaje o skutečném držiteli domény, které jsou jinak běžně dostupné v centrálním registru národních domén.

V případě, že klient využije modulu Anonym, bude jeho doména navenek držena přímo speciálním subjektem Globe Internet - Representative. Skutečným držitelem domény však i se všemi právy zůstává klient registrovatele.

Mezi zákazníkem a Globe Internet je v takovém případě uzavřena Smlouva o anonymním držení domény, která definuje vzájemné vztahy a povinnosti Globe Internet jako registrátora a zákazníka jako oprávněného držitele domény .CZ. Smlouva zaručuje zákazníkovi stejná práva ke své doméně, jako má kterýkoli jiný držitel domény vedený v centrálním registru .CZ domén.

Globe

Článek ze dne 31. března 2004 - středa