logo itpoint.cz

Nový počítač iMac se vejde do monitoru

Americká společnost Apple Computer představila na výroční přehlídce v Paříži dlouho očekávaný nový design stolního počítače iMac. Zajímavé je na něm to, že všechny prvky jsou zakomponovány přímo v monitoru, takže počítač jako by ani nebyl vidět. Myš a klávesnice jsou k němu připojeny bezdrátově. Počítač se na trhu objeví v polovině září a zákazníci u nás za něj zaplatí kolem 45.000 Kč.

Americká společnost Apple Computer představila na výroční přehlídce v Paříži dlouho očekávaný nový design stolního počítače iMac. Zajímavé je na něm to, že všechny prvky jsou zakomponovány přímo v monitoru, takže počítač jako by ani nebyl vidět. Myš a klávesnice jsou k němu připojeny bezdrátově, uvedl ředitel marketingu Phil Schiller na výstavě Apple Expo.

Počítač se na trhu objeví v polovině září a jeho maloobchodní cena začíná na 1299 dolarech. Zákazníci v Evropě si nicméně budou muset připlatit, protože cena začíná na 1399 eurech. To je zhruba 1690 dolarů, tedy asi 45.000 Kč.

Právě počítačům řady iMac společnost Apple vděčí za to, že se vrátila na výsluní. Před lety se totiž dostala do problémů kvůli tomu, že o její počítače nebyl velký zájem a dokonce hrozilo, že bude muset trh osobních počítačů zcela opustit.

Veškerá mechanika, tedy včetně procesorů, je integrována do úzkého panelu o tloušťce do pěti centimetrů, který zároveň tvoří tělo monitoru. Apple počítače nabídne s monitorem LCD, který bude mít úhlopříčku 17 nebo 20 palců.

"Teď máme nejtenčí stolní počítač na světě," řekl Schiller. Cena 1399 eur se týká počítače se 17palcovým monitorem, ale přístroj s 20palcovým monitorem už přijde na 2059 eur, to je asi 67.000 Kč. Američanům na něj ale bude stačit jen 1899 dolarů, tedy asi 50.000 Kč.

Nový model navazuje na předchozí iMac, který vzbudil rozruch sám o sobě. Jeho design byl také nekonvenční a vyznačuje se řadou atypických prvků. Nový počítač, který pracuje s mikroprocesorem G5, navrhl stejný designérský tým, který navrhoval také přehrávač iPod. Analytici upozorňují, že prodej počítačů iMac nyní klesá, i když notebooky jdou na odbyt celkem dobře.

ČTK

 další info k iMac

Článek ze dne 1. září 2004 - středa