logo itpoint.cz

Nový záznamový formát Hi-MD

Formát je odvozený z hudebního záznamového formátu MD, umožňuje rovněž záznam dat ve formě obrázků či textů na PC a zároveň je kompatibilní s původním formátem MD, nabízí funkce pro zabezpečení ochrany autorských práv a uspokojí rostoucí poptávku po univerzálních záznamových formátech pro širokopásmové sítě s různými typy obsahu při zachování vysokého rozlišení obrazu a výborné kvality zvuku.

Společnost Sony Europe oznámila vytvoření nového formátu "Hi-MD". Tento formát je odvozený z hudebního záznamového formátu MD, který se rozvinul v univerzální záznamový formát, který umožňuje rovněž záznam dat ve formě obrázků či textů na PC a zároveň je kompatibilní s původním formátem MD a nabízí též funkce pro zabezpečení ochrany autorských práv.

Od představení prvních systémů "digitální zvukový záznam" ve formátu MD, které umožnily náhodný přístup a snadnou editaci záznamu, uvedla společnost Sony na trh různé systémy pro domácí audio, přenosná zařízení či automobily, které podporují formát MD.

Licenci na formát MD drží asi 80 firem zabývajících se výrobou zvukových systémů a nosičů. Podle údajů společnosti Sony by se tržby z prodaných zvukových systémů a nosičů podporujících formát MD měly do konce daňového roku 2003 vyšplhat na 1,180 miliardy eur.

Nový formát "Hi-MD" umožní společnosti Sony uspokojit rostoucí poptávku po univerzálních záznamových formátech pro širokopásmové sítě, které umožňují práci s různými typy obsahu při zachování vysokého rozlišení obrazu a výborné kvality zvuku.

Společnost Sony hodlá nový "Hi-MD" aktivně podporovat a hledat pro něj další využití. Tento nový formát též velmi přispěje k oživení legálního šíření zvukových nahrávek on-line.

Na jaře roku 2004 se v Evropě začnou prodávat první přenosné přehrávače formátu Hi-MD typu walkman. Podrobnější údaje o těchto produktech budou k dispozici později. Gregory Kukolj, marketingový ředitel u společnosti Sony Personal Audio Europe, řekl : "Nový zvukový formát Hi-MD nabídne uživatelům, spolu s přenosnými přehrávači, dosud netušené možnosti. V současné době na trhu s přenosnými zvukovými systémy kraluje systém Net MD WALKMAN od firmy Sony. Nové přehrávače Hi-MD nejenže nabídnou uživatelům všechny výhody dosavadních MD přehrávačů, jako například dlouhou výdrž baterie či bezpečnost a flexibilitu přehrávání, ale umožní jim také nahrávání zvukových a datových souborů na osobní počítač. Díky tomu bude práce a správa těchto souborů mnohem snazší než dosud."

Spolu s představením nového přenosného přehrávače Hi-MD chce firma Sony na jaře 2004 ve vybraných evropských zemích nabídnout zákazníkům možnost připojení k databázi zvukových souborů Sony Network Audio, kde budou k dispozici ke stažení zvukové soubory ve formátu ATRAC.

Hlavní znaky formátu "Hi-MD"

Sony Europe

Článek ze dne 15. ledna 2004 - čtvrtek