logo itpoint.cz

O 12 digitálních licencí žádá 32 firem

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nyní všechny žádosti posoudí a popřípadě požádá žadatele o jejich doplnění a do 90 dnů od vyhlášení tendru na počátku listopadu musí vyhlásit termín veřejného slyšení žadatelů. Přibližně do tří měsíců po veřejném slyšení by rada měla rozhodnout o držitelích licencí. Žadatel je pak povinen začít vysílat do 360 dnů, tedy zhruba do poloviny roku 2006.

O dvanáct digitálních licencí, na něž vyhlásila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tendr, usiluje 32 společností. Rada obdržela celkem 50 žádostí na licencování celkem 38 programů, některé firmy totiž podaly na jeden program dvě přihlášky - pro digitální síť B i C. Do souboje o licenci se se čtyřmi novými programy pouští mimo jiné televize Nova, zpravodajská televize Z1 finanční skupiny J&T, Febio TV Fera Feniče, regionální televize i hudební či teleshoppingová stanice. Rada vyhlásila tendr na digitální licence ve dvou ze tří současných sítích na počátku listopadu, termín pro posílání přihlášek skončil dnes.

Ještě před několika dny přitom média registrovala, že do tendru se nepřihlásil jediný zájemce - odvozovala z toho, že o licence není zájem. "V pondělí přišlo pět žádostí, dnes zbytek, předtím nic," shrnul předseda rady Petr Pospíchal. Zájemci tak čekali na poslední chvíli.

Nova ve středu oznámila, že pro digitální vysílání plánuje celkem pět programů. Kromě současného programu šířeného analogovým způsobem, jehož licenci Nova považuje podle své právní expertizy za způsobilou i pro digitální vysílání, by ráda vysílala i další čtyři programy. Nové programy by byly zaměřeny na film, seriály, sport a zpravodajství. "Chtěli bychom uspět tak, abychom do budoucna obsadili jednu digitální síť," řekl dnes v této souvislosti generální ředitel televize Petr Dvořák.

Finanční skupina J&T již provozuje zpravodajskou televizi na Slovensku se jménem TA3. Nyní míří do Česka s projektem "sesterské" televize Z1. Do rozjezdu stanice je přitom ochotna investovat stovky milionů korun. Také Fero Fenič dnes zveřejnil svůj projekt celoplošné "televize životního stylu" Febio TV, v níž by měly prostor seriály, seriozní zpravodajství či dokumenty. Hodlá vsadit na svou pověst producenta úspěšných televizních pořadů, technické zázemí i okruh desítek osvědčených spolupracovníků. Finanční náklady přitom zástupci Febia TV odhadují na půl až jednu miliardu korun.

Rada nyní všechny žádosti posoudí a popřípadě požádá žadatele o jejich doplnění. Do 90 dnů od vyhlášení tendru na počátku listopadu musí vyhlásit termín veřejného slyšení žadatelů. Přibližně do tří měsíců po veřejném slyšení by rada měla rozhodnout o držitelích licencí. Žadatel je pak povinen začít vysílat do 360 dnů, tedy zhruba do poloviny roku 2006. Digitální vysílání - v současné době zatím jen zkušební - by mělo lidem přinést lepší obraz, více kanálů a doplňkové služby, například možnost posílání mailů či více informací o vysílaných pořadech. Pro příjem digitálního vysílání je však nutný takzvaný set-top box, jehož cena nyní začíná zhruba na dvou až třech tisících korunách.

ČTK

Podrobné info k Licenčnímu řízení k provozování televizního vysílání šířeného prostřednictvím pozemních vysílačů v systému DVB-T ve vysílacích sítích "B" a "C" naleznete ZDE ( lhůta pro doručení žádostí byla stanovena na den 21. prosince 2004 do 16.00 hod.).

Článek ze dne 23. prosince 2004 - čtvrtek