logo itpoint.cz

O Český Telecom mají zájem především finanční investoři

Poradenské konsorcium CSFB/ČS oslovilo v září dopisem 36 potenciálních zájemců, z toho 17 telekomunikačních operátorů a 19 finančních investorů. Konsorciu se podle Eura vrátilo 17 kladných odpovědí, další dvě společnosti váhají. Potenciálních finančních investorů má být přitom zhruba dvakrát více než telekomunikačních firem.

Mezi zájemci o koupi 51 % podílu státu v Českém Telecomu údajně převládají finanční investoři. Podle týdeníku Euro oslovilo poradenské konsorcium CSFB/ČS v září dopisem 36 potenciálních zájemců, z toho 17 telekomunikačních operátorů a 19 finančních investorů. Konsorciu se podle Eura vrátilo 17 kladných odpovědí, další dvě společnosti váhají. Potenciálních finančních investorů má být přitom zhruba dvakrát více než telekomunikačních firem.

Je třeba říci, že jde o první odezvy. Až se privatizace rozjede, portfolio zájemců může být větší a jinak strukturované, píše dále Euro.

Vláda by měla na přelomu listopadu a prosince rozhodnout, jakým způsobem svůj podíl ve firmě prodá. Meziresortní komise pro privatizaci doporučila prodej přes kapitálové trhy. Další možností je prodej jednomu investorovi, nebo poradcem navržená kombinovaná varianta nejprve nabídky jednomu investorovi a v případě nízkého zájmu prodej akcií přes trh.

Podle dřívějších informací mají o Telecom zájem například dánská TDC spolu s Goldman Sachs, britský Vodafone, tuzemská finanční skupina PPF či mobilní operátor Orange. Mezi zájemci by údajně mohli být i finanční investoři Apax Partners, Blackstone Group či CVC Capital Partners, kteří se o majoritu ve firmě zajímali již před dvěma lety. Zájem naopak nemá Swisscom či Deutsche Telekom, o kterých se v minulosti také hovořilo.

Cena podílu v Telecomu se podle odhadů ekonomů pohybuje mezi 50 a 65 miliardami korun. Firma vlastní 100 procent v největším tuzemském mobilním operátoru Eurotel.

ČTK

Článek ze dne 9. listopadu 2004 - úterý